18 Ноември 2024понеделник19:17 ч.

Момчето, което прескочи Наклонената кула в Пиза

Младата надежда на спортната ни гимнастика Дейвид Хъдълстоун е българин, роден в Хага, живял на Каймановите острови, но тренира и се състезава за България

/ брой: 110

автор:Георги Аргиров

visibility 3311

Понятията "гражданин на света" и "съвременен родолюбец и патриот" днес едва ли имат това значение, което някога е влагано в тях. Младата ни надежда в спортната гимнастика Дейвид Хъдълстоун и майка му Гергана Георгиева са ярък пример, че едно момче, подкрепяно от най-близкия си човек, може да бъде едновременно гражданин на света и истински родолюбец.
Дейвид е роден на 9 август 2000 г. в Хага, столицата на Холандия и на Международния наказателен съд, който преследва обвинените в престъпления срещу човечеството сърби и мюсюлмани, от времето на войните в бивша Югославия. Въпреки английското му име и родния му град обаче Дейвид е българин. Майка му Гергана Георгиева е родена в Казанлък, но и тя като много други наши сънародници избира пътя на емиграцията. Така се запознава със съпруга си, който е американец. Тъй като работата му е свързана с много пътувания, на Гергана също й се налага да пътува.
Решава да кръсти сина си Дейвид (всъщност Давид, б.а.), защото името е много библейско. Гери има още две деца - Матю, на 5 години (също с библейско име), който е роден пък в САЩ, и осиновена племенница - Веселина, дете на сестра й.
В момента Веселина е на 19 години, учи история в Софийския университет "Св. Климент Охридски", но твърдо е решила да се прехвърли да следва медицина. Затова здраво заляга над учебниците по биология и химия. А двете момчета миналата година са въведени в източното православие в храма на баба Ванга "Света Петка" в местността Рупите край Петрич. Веднага след раждането на сина си Гергана се прибира в България.
През 2001 г. пък отива да живее на другия край на света - на Каймановите острови. Там заедно с нейния съпруг започват самостоятелен бизнес. А какъв може да бъде той, след като навсякъде е само океан и само плажове?
Стават организатори на морски екскурзии. С лодки развеждат туристи из океана - пътешествия, водолазни гмуркания, въобще приключения. Така малкият Дейвид се запалва по сърфа. По-късно и по карането на скейтборд. За съжаление кризата, която не е единствено в България, връхлита и на Каймановите острови. Това принуждава семейството да преустанови дейността си на архипелага.
Кога Дейвид открива спортната гимнастика?
На 4-годишна възраст майка му за първи път го води в залата. Гергана е бивша лекоатлетка, но спортната гимнастика винаги я е привличала.
Какво си спомня Дейвид от първите си тренировки?
- Сълзите! - категоричен е той.
Като всяко малко дете много-много не се вслушва в думите на майка си, тренира едва ли не само по нейно настояване. Едва след завръщането на семейството в България той започва да тренира целенасочено и да открива магията на този основен олимпийски спорт.
- Господин Дамян Игнатов е човекът, който ме накара да спра със сълзите - искрен е Дейвид, докато с гордост и уважение гледа към своя треньор.
Когато семейство Хъдълстоун се прибира в България, Дейвид е на години за трети клас според българските стандарти за образование. След като го записват на училище, той само за 3 седмици научава българската азбука. Сега е ученик в обикновено училище, а не в спортно.
Още на първата тренировка пък треньорът Дамян Игнатов вижда, че в Дейвид има потенциал, но е доста назад от своите връстници. След 3 месеца тренировки младият гимнастик успява да се подготви и за своето първо състезание - зонално първенство за деца в София. След това идва ред на републиканския шампионат за деца във Варна и на финалите отново в София. Там момчето се класира 17-и в своята възрастова група. Напълно приемливо класиране според треньора му.
По това време, през есента на 2009 г., Игнатов има ангажименти и с националния отбор и взима със себе си 9-годишния Дейвид на лагер с мъжете. След като приключва заниманията си с националите, треньорът започва работа с момчето. И усеща, че тогава амбицията на майката май сякаш е по-голяма от амбицията на детето. Постепенно това се променя. Напредъкът е такъв, че от следващата година няма кой да се "бори" с Дейвид за място в отбор или за класиране.
Минават четири години, в които няма случай Дейвид да е втори на почетната стълбичка, според Дамян Игнатов. Имало състезания, в които малкият Хъдълстоун побеждава и по-големи батковци.
Според треньора му Дейвид има осанка и държание. Всички състезатели изпълняват салта, но Дейвид ги прави по по-особен начин. Игнатов дори прави самоиронично сравнение със себе си, когато е състезател:
 - И аз изпълнявах добри салта, но Стоян Делчев получаваше по-добрите оценки, а после стана и олимпийски шампион в Москва през 1980 г. - казва със смях треньорът на Дейвид. 
След като покорява първите български върхове, следват и международни турнири. На първата му изява в Нови Сад, Сърбия, човек от Международната федерация лично поздравява Дейвид за изпълнението му. По същия начин българчето впечатлява с изявите си и на международен лагер в Пиза, Италия. Отново с чувство за хумор Дяман Игнатов разказва, че със своите акробатични изпълнения Дейвид не само е донаклонил Наклонената кула в Пиза, ами направо я прескочил!
 - Дейвид няма слаб уред! - категоричен е Игнатов.
Докъде се простират мечтите на Дейвид Хъдълстоун? Има ли кумири?
Негов идол е Йордан Йовчев, днес заместник-министър в Министерството на младежта и спорта. Иска да се яви на олимпиада, но за Рио де Жанейро след две години още ще му е рано, защото няма да е навършил възрастта, която му разрешава да участва. Обаче за следващата има намерение да се състезава, и то за България! Независимо дали ще остане да живее и учи в нашата страна или ще отиде в чужбина.
Майка му Гергана споделя, че образованието в САЩ, не е кой знае колко по-добро от образованието в другите развити страни. Но е най-признато в света! Защо ли?
Неизбежен е въпросът как се финансира кариерата на Дейвид. С огромна болка и същевременно с нескрита гордост, Дамян казва, че не е получавал с месеци заплата от федерацията. За последното състезание, в което той и Дейвид са били заедно, двамата извадили необходимите пари от джобовете си!
На въпроса това патриотизъм ли е или донкихотовщина, Дамян отговаря, че не трябва да се спира развитието на момчето. И се надява държавата и спортното министерство да направят необходимото за правилното финансиране на българския спорт. Спортни специалисти и любители на един от най-красивите олимпийски спортове се надяват Спортното министерство и българската държава да направят необходимото, за да не спират развитието на Дейвид!
Да покажат, че се грижат за подрастващото поколение спортисти; че ненапразно Дейвид и майка му искат той да се състезава за България; че постъпката на Дамян Игнатов не е борба с вятърни мелници и той самият не е съвременният Дон Кихот!

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1113

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 385

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 376

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 414

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ