Произведено в ЕС
/ брой: 3
Цели 300 000 сирийски бежанци са се върнали по домовете си през 2018 г. Това сочат данните на Анкара, която дава подслон на почти 4 милиона търсещи убежище. Така беше и при историческата битка за Алепо - в момента, в който терористите бяха изтикани от града, стотици хиляди се върнаха вкъщи. Поредното доказателство, че сирийците бягаха не от "диктатора" Асад, а от самата война. С напредването на сирийско-руските сили и локализирането на джихадистите в няколко погранични провинции нормално е сирийският народ да поиска да се върне у дома.
За Европа обаче проблемът с миграцията остава. Поведението на сирийските бежанци влиза в противоречие с още един мит - че става дума за някаква теория на конспирацията и световен заговор срещу нашия континент. Не, просто на много места в Азия и Африка се живее още по-трудно, отколкото дори в най-бедната европейска страна. Тук над два милиона българи избраха емиграцията в търсене на по-добър живот. Тогава какво остава за хората от т.нар. Трети свят?
Проблемът е именно в задълбочаващите се разлики между света на първа класа, т.нар. Запад, и този на всички останали. Като самият Запад с войните си и продължаващата икономическа колонизация носи немалка вина за световните беди. Но в крайна сметка хиляди и дори милиони от бедните райони на света избират съдбата на мигранта, дори без война. Сред тях неизбежно има и много неблагонадеждни елементи, така че опасност при такива нива на миграция винаги има.
А и войната в Сирия, макар и позатихнала, е далеч от своя край. Твърде много интереси са намесени и никой не може да отстъпи. С подкрепата си за всевъзможни радикални групировки обаче - от ислямистите в Сирия до нацистите в Украйна - т.нар. Запад сам създаде хаоса, от който бягат много от хората пред нашите порти днес. Голяма част от миграцията може спокойно да носи етикет "произведено в ЕС". И тези грехове на европейските политици трябва винаги да бъдат напомняни.