Експерти: България е пред енергийна криза
Внасяме ток от Гърция, Сърбия, Турция и Северна Македония
/ брой: 220
България е изправена пред сериозна енергийна криза – още тази зима са възможни нарушения на сигурността на доставките на електроенергия. Това алармират от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) в декларация, адресирана до Народното събрание и медиите.
"Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза. В периодите на презареждане на реакторите в АЕЦ “Козлодуй“ страната рязко се превръща в нетен вносител на електроенергия (за ноември средно над 1200 мегавата)", пишат от организацията.
Недостигът се компенсира най-вече с внос на скъп ток от Гърция, която активира пълния капацитет на газовите си ТЕЦ (основно реконструирани въглищни централи със средства по ПВУ). В продължение на 4-5 часа тези централи вдигат рязко товар от под 1000 до над 4000 мегавата и така балансират българската енергийна система.
България внася и ток от въглищни ТЕЦ от Сърбия, Турция и дори от Северна Македония, чиято цена не е обременена с "екологичната" добавка за въглеродни квоти.
Процесът на влошаване на икономическото състояние на нашите въглищни централи допълнително се влияе и от практиката държавата да изземва част от печалбите им при реализация на продажби над определени нива, наречени „таван на цените“, пишат от организацията.
Данните от началото на ноември обаче показват, че българските въглищни централи въпреки влошаващата се икономическа конюнктура и тази есен запазват ролята си на критичен производител на електроенергия в страната (над 40% средно за ноември).
Анализите на енергийните специалисти на БЕМФ потвърждават тревожните прогнози, че през настоящата зима, дори при нормална аварийност на генериращите, преносни и разпределителни съоръжения, и при нормален зимен ден се очаква дефицит в мощностния баланс от около 600 мегавата при ограничените водни количества в язовирите на енергийните ВЕЦ. По-притеснителна обаче е оценката, че при екстремални зимни температури, дори при нормална аварийност и при нормално потребление на електроенергия, този дефицит се повишава до около 1600 мегавата.
За предотвратяване на енергийни кризи от форума предлагат МС да вземе решение за включване в баланса на страната на спрялата през февруари 2024 г. ТЕЦ "КонтурГлобал Марица изток 3", като се договори с ЕК приложение на временен механизъм за капацитет в аварийни режими. Междувременно стана известно, че министър-председателят Димитър Главчев е разпоредил на енергийния министър Владимир Малинов да извърши проверка за реорганизацията на дейността на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица изток 3". В съобщението не се посочва какъв точно ще е обхватът на разпоредената от премиера проверка.
Другото предложение е да се разработят и приемат от Министерския съвет програма и мерки за икономическа стабилизация и капитализация на българските енергийни дружества, като за целта се преоцени обективно прагът на цената на електроенергията от 180 лв/мегаватчас за компенсиране на индустрията, предлагат от БЕМФ.
Според организацията в средносрочен план българското правителство трябва да настоява пред ЕК и организацията на енергийните мрежови оператори ENTSO-E за реализиране с най-висок приоритет на проектите за повишаване свързаността на електроенергийните системи на Западна Европа с тези на Източна Европа и "отпушване" на обменните потоци електроенергия между двата региона.
Друг призив е да се ускорят ремонтът на авариралата ПАВЕЦ "Чаира" и строежът на водния изравнител "Яденица-2", както и да се изградят чрез търгове нови генериращи мощности с възможности за участие в регулиране на товара и честотата на енергийната мрежа. Българският енергиен минен форум предлага на властите съдействието си за набелязване на управленски решения, за да не се стига до по-сериозна енергийна криза.