18 Ноември 2024понеделник16:53 ч.

Социалистите в с. Дълбоки стягат вековен юбилей

Местното читалище "Развитие" е било люлка на социалдемокрацията

/ брой: 213

автор:Христо Христов

visibility 2762

100-годишнина от основаването на социалдемократическа група стягат членовете на БСП в старозагорското село Дълбоки, сподели за ДУМА председателката на местната основна партийна организация Катя Неделчева. Тя прави уговорката, че на практика семената на идеята са посети далеч по-рано.
Още през периода 1894-1903 г. за учители в селото са били назначени Иван Мирчев Райнов и Петко Кондов Енчев. По тяхна инициатива е създадено от местното читалище "Развитие" (1898), където постепенно се оформя група от около двадесетина съмишленици на социалдемократическите идеи. Разбира се, не минало без доноси до властта, двамата даскали са уволнени и преместени в различни кътчета на страната. В крайна сметка през 1910-а е сформирана група от 9 души членове на БСДП (тесни социалисти), за чийто първи ръководител е избран Иван Мирчев, а за касиер - Петър Димитров. Настоятел на "Работнически вестник" и другите партийни издания по онова време е Стоян Славов Пенчев.
Само за няколко месеца групата набъбва докъм 20 членове, почти всички са мобилизирани за участие в Балканската война. Възраждането е през 1916-а, когато временно пристигналият в Дълбоки софиянец Стоян Иванов (Слепия) създава младежки марксически кръжок.
Под влияние на социалистическите идеи близо 50 жени от селото вземат участие в първия поход срещу войната, провел се през сепетмври 1918 г. под лозунгите "Искаме мир!" и "Дайте ни хляб, облекло и обувки!"
Паметна за местните хора остава 1919 г., когато е обявена т.нар. Дълбошка комуна, просъществувала до 4 март 1923 г. Групата на дълбочани е сред най-активните в атаката на старозагорската казарма по време на Септемврийското въстание, където загиват Стоян Златев, военният ръководител на въстанието по време на Септемврийското въстание Марко Хаджиев и завърналият се специално от Съветска Русия Слави Колев. След разгрома на въстанието и до 9 септември 1944 г. Дълбоки се знае като Малката Москва, в селото се укриват в различни периоди четници на Янко Иванов, партизани от отряд "Георги Димитров", оттук излизат обесеният по-късно в затвора секретар на ОК на РМС Марко Иванов и двама от първите парашутисти Атанас Дамянов и Иван Кирев. Точно в Дълбоки е ушито знамето на партизанския отряд с командир Стою Неделчев, с което колоната му влиза в Стара Загора.
Да почетат миналото, да поговорят за днешните проблеми и да разсъждават за бъдещето на социалистическите идеи ще се съберат на 25 септември дълбочани, като неслучайно за мото на разговора са избрали стиха: "Води ме партийо, води ме под твойте бойни знамена..."
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ