19 Ноември 2024вторник07:26 ч.

Кибела

/ брой: 247

автор:Тодор Коруев

visibility 3918

Овидий плавал с кораб по Черно море, видял Балчик и възкликнал: "Приветствам те белокаменни граде с твоята неповторима красота". Е, сега някогашната неповторимост е помрачена от безразборното строителство, едрият брус на което остърга всички наши крайморски селища и курорти. Прославеният римски поет се е удивявал от живописността на белия град, но той не е знаел какви съкровища има в него. Иска ми се да вдигна завесата за малко известен древен паметник в Балчик, който притежава всичко потребно да стане най-атрактивният туристически обект не само на Черноморието. Знам, че под родното небе хубавите работи бавно стават, мудно ходи нашето време, все някой - в някакъв кабинет, или нещо - буква от закон или от наредба някаква, създават трудности, просто ей така да ги преодоляваме и да си каляваме нервите.
През април 2007 г. в Балчик на мястото на стария градски пазар е спрян строеж на семеен хотел с намесата на музейните работници и властите. Казват "стоп" на строежа минути преди багер да захапе мраморен купел. А след броени дни археолозите Игор Лазаренко, Елина Мирчева и Радостина Енчева ще открият античен храм на  Кибела. Това е единственият намерен досега елинистически храм в България и най-добре запазеният в света храм на Майката на боговете. От писмени източници се знае, че подобен храм на богинята майка може би е имало във Филипополис или в Томис (Кюстенджа), но досега не са открити. Така че находката в Белия град, която вече най-подробно е проучена, може да кандидатства, и то с достойнство, за статут на паметник на ЮНЕСКО.  Кибела е известна още и като Майка-земя, Велика майка и Велика богиня. От енциклопедиите ще узнаете, че е фригийска богиня на всичко живо на земята, на плодородието и растителността, почитана била в Мала Азия, Гърция - от VI в. преди Христа (отъждествявана с Гея) и Рим - държавен култ от 204 пр. н. е.
Археолозите от Варна и Балчик не се радват на ореола, окичил главиците на някои техни по-бърбориви колеги, които са по на ти с пиара, кацнали са по страниците на  многотиражните вестници и на телеекрани и няма отлитане... Тук се шегуват, че ако Божидар Димитров бе роден не в Созопол, а в Балчик, не само щеше сто пъти досега да се оправи тази галиматия с Кибела, но на туй отгоре и мощите й ще намери. Над 200 монети, 27 мраморни епиграфски паметници, 20 мраморни скулптурни изображения на Майката на боговете, Афродита, Посейдон, Дионис и Пан са извадени от храма и могат да се видят в историческия музей в града. Но мястото им е, където е бил храмът, стига той да бъде покрит и възстановен, за да бъде показан в автентичния му някогашен вид. А този му вид е от периода 280-260 г. пр. Хр., а откритията при разкопките показват, че храмът е работил без прекъсване до края на IV в. сл. Хр., което прави повече от 700 години. И земетръс е преживял. Всички надписи са на гръцки език, а един - последният, от IV век сл. Хр., е на латински. Храмът е правоъгълна постройка, състояща се от наос - вътрешна, сакрална част, и пронаос-преддверие, покривът е двускатен, покрит с керемиди. Намерените археологически паметници разкриват религиозния и обществения живот в Дионисополис, макар че става дума за затворен храм - наричан мистериален, тук жреците са уреждали мистерии с ритуали. Един от надписите информира за празник, включващ събиране на цветя, шествие с жертвоприношение, в който участвали само жени. В тях Кибела е наричана "Понтийска майка на боговете", "Понтийската майка", "Понтийската богиня", тук за първи път въобще се обвързва богинята с морето. Основната храмова статуя естествено е на Великата богиня майка, има още много нейни скулптурни и релефни изображения, покрай източната и западната страна са поставени каменни пейки, а в средата е разположен мраморен лутерион (купел), в който поклонниците на Кибела са наливали вино и мляко и са свещенодействали. Сега ценните експонати се трупат едни връз други в балчишкия музей, а тези, които не могат да се изнесат от някогашния храм, се рушат на открито. Мечтата, вече тригодишна, да се възстанови храмът на мястото му, изглежда неосъществима, тъй като собствеността не е решена. Недвижимата културна ценност е публична държавна собственост, но в частен имот. Това връзва ръцете на всички, а Балчик и България се лишават от привлекателен туристически и исторически обект. Ала може би ще дойде някой ден Бойко Борисов да види богинята-майка, та дано да бръкне в джоба си, там има дребни за всеки пожарен случай, па да извади някой и друг милион за Кибела, както направи преди време в Народния театър. Дано! 
               
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ