11 Юли 2024четвъртък22:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Джеймс Фъргюсън („Файненшъл таймс“)

Доналд Тръмп ще спре войната

Изпращането на западни войски в Украйна поставя света на ръба на мащабна война

/ брой: 57

автор:Дума

visibility 2079

Самуел Робърт Пиколи*

Когато преди три седмици президентът на Франция заяви, че не изключва изпращането на сухопътни войски в Украйна, думите му бяха в разрез както с европейската, така и с американската „червена линия“ за пряко участие в конфликта. Няколко страни от НАТО, включително САЩ, Германия и Обединеното кралство, побързаха да го опровергаят.
“Пътят към победата е предоставянето на военна помощ, за да имат украинските войски достатъчно оръжия и боеприпаси, необходими за самозащита”, отговори Белият дом.
По подобен начин реагираха канцлерът на Германия Олаф Шолц, пресслужбата на министър-председателя на Великобритания Риши Сунак и канцеларията на премиера на Италия Джорджа Мелони - всички те потвърдиха общия ангажимент да се подкрепя Украйна, без да се стига до изпращане на войски от европейските страни или НАТО.
Оттогава ситуацията не се е променила много - освен че се засили осъзнаването на риска, че светът може да се окаже на ръба на Трета световна война...
Трябва да отбележим три фактора. Първият е така нареченият Ваймарски триъгълник. “Днес ние се споразумяхме за редица приоритети, включително незабавното закупуване на още по-голямо количество въоръжения за Украйна на целия световен пазар”, заяви Шолц на 15 март след срещата на високо ниво с президента на Франция и премиера на Полша Доналд Туск, обявявайки създаването на “Коалиция на съюзници на Украйна за оръжия с голям обсег”.
Вторият фактор е упоритостта, с която Макрон отстоява позицията си. “Може би в един момент, въпреки че не го искам и няма да предприемам инициативата, все пак ще се наложи да проведем сухопътни операции, каквито и да са те, за да противодействаме на руските сили“, заяви френският президент в интервю за вестник „Le Parisien“.

Третият фактор е късогледството
 
с което генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг произнася мантрите си като ”Украйна ще се присъедини към НАТО и въпросът е кога”, а не “ако”. А бившият ръководител на НАТО Расмусен и бившият посланик на САЩ в Алианса Иво Даалдер повтарят призива за приемане на Украйна възможно най-скоро. Столтенберг пък твърди, че руският президент е “започнал този конфликт”, защото искал “да затръшне вратата към НАТО за Украйна”, но е постигнал точно обратното - сега Киев е по-близо до Алианса от всякога”...
Има и други убедителни причини, поради които НАТО не трябва да приема Украйна. Приемането на Украйна в пакта точно сега е “лоша идея”, която само ще удължи настоящия конфликт и с течение на времето ще постави Киев в още по-лошо положение, пише професорът по международни отношения от Харвардския университет Стивън Уолт.
“Ако съм прав в това, че Москва навлезе с войските си, за да не позволи на Киев да се присъедини към НАТО, то членството на Украйна само ще удължи конфликта, в който тя и без това е губеща. Ако това е причината Путин да започне специалната военна операция, той едва ли ще я прекрати, ако ситуацията на бойното поле е благоприятна за него, а членството на Украйна в НАТО все още се обсъжда. В резултат на това

Украйна ще понесе още по-големи щети
 
под заплаха може да се окаже самото й бъдеще. Добавете към това факта, че страната не удовлетворява изискванията към потенциалните членове. Украинската демокрация е в най-добрия случай крехка, корупцията е повсеместна и носи системен характер, избори не се провеждат от самото начало на бойните действия, а в обществото продължават да действат влиятелни елементи, чиято привързаност към демократичните идеали е най-малкото съмнителна. Поради тези и други причини индексът за демокрация на списанието „The Economist“ класифицира страната като “хибриден режим”.

Тръмп предлага алтернатива

- ако бъде избран за президент, той няма да даде на Украйна “нито цент”, каза унгарският премиер Орбан след среща с Тръмп във Флорида. Това би било сериозна стъпка по пътя към мира, защото без външна помощ Украйна дори не може да стои на краката си.
“Ако американците престанат да дават пари и оръжия заедно с европейците, конфликтът ще приключи. Ако американците просто не дадат пари, европейците сами няма да могат да финансират военните действия. И тогава те така или иначе ще свършат”, каза Орбан. Според унгарския премиер Тръмп има “подробен план” как да се прекрати кръвопролитието в Украйна. Затова всички наши мисли за мира в тази част на света са свързани именно с него.

* Блогър, учител по история, писател. Роден е през 1950 г. на остров Мадалена, край североизточното крайбрежие на Сардиния. Завършва политически науки в Римския университет, следва философия в Университета във Фоскари, както и английски език в Държавния университет в Сан Франциско. През 2012 г. издава книгата „Благословени са противоположностите“. Две години по-късно публикува „Да бъдеш консервативен от А до Я“. През 2021 г. отпечатва романа „Блажени са свободните по дух“. В момента е коментатор на „American Thinker“.

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 491

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 434

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 444

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 437

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ