Милиардери се правят на филантропи
Мексиканският магнат Карлос Слим, най-богатият човек в света, се обяви против призива на Бил Гейтс и Уорън Бъфет
/ брой: 179
38 американски милиардери от САЩ се присъединиха към инициативата "The Giving Pledge" на инвеститора Уорън Бъфет и на създателя на "Майкрософт" Бил Гейтс, като ще дадат най-малко половината от своето богатство за благотворителност. Всеки присъединил се към "The Giving Pledge" е написал писмо, в което подробно обяснява защо смята за необходимо да се разпореди с богатството си точно по този начин.
Сред тях са режисьорът Джордж Лукас, кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, основателят на компанията Си Ен Ен Тед Търнър, филантропът Дейвид Рокфелер, още един от основателите на "Майкрософт" - Пол Алън, и много други, включително Бъфет и Гейтс. Всички те ще дадат по-голямата част от състоянието си за различни благотворителни цели, включително за изследвания в областта на лечението на различни болести.
Организаторите на "The Giving Pledge" ("Щедро обещание") не планират да разпределят парите. Същността на инициативата е в това да бъдат убедени най-богатите хора в страната публично да заявят намерението си да станат филантропи. Инициативата предвижда отделяне на средства както приживе, така и включване на такава воля в завещанието.
Бил Гейтс е създател на най-голямата в света благотворителна фондация с активи за 28 милиарда долара. Уорън Бъфет пък в завещанието си е предвидил след смъртта му на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс да бъдат дадени 99% от състоянието му от 47 милиарда долара.
Понастоящем в САЩ има около 400 милиардери, следователно към инициативата "The Giving Pledge" са се присъединили 10% от най-богатите хора в Америка.
Междувременно богаташ N 1 в света - мексиканският магнат Карлос Слим, чието състояние се оценява на 53,5 млрд. долара, се обяви против призива на Гейтс и Бъфет. Слим, който ежегодно изразходва по различни социални програми над 5 млрд. долара, заяви по този повод, че "никой не може да каже с увереност, че тези средства ще бъдат изразходвани по правилния начин от хората, в чиито ръце ще попаднат". "Прекрасно разбирам стремежа на богатите хора да съдействат за решаването на сериозни социални проблеми, но не по този начин. Парите трябва да бъдат отпускани за значими социални програми, а за тяхната реализация да отговарят конкретни и компетентни хора", подчерта мексиканският магнат.
В момента той строи в мексиканската столица най-големия в Латинска Америка музей на изобразителното изкуство, където ще бъде изложена уникалната му колекция от произведения на живописта и скулптурата, наброяваща над 72 000 експоната.