07 Ноември 2024четвъртък07:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кой предизвика студентските протести

ГЕРБ за три години намали държавната издръжка на студент с близо 30 на сто, а вдигна тавана на студентските такси с над 50 на сто

/ брой: 50

автор:Велиана Христова

visibility 1450

Студентите протестират срещу ректорите си заради вдигането на студентските такси. Академическият съвет на Софийския университет завчера спешно отмени решението си да увеличи таксите с 8 на сто под напора на започналия студентски протест. В УНСС бъдещите висшисти също се вдигнаха на бунт, но там ръководството все още обяснява, че парите, събрани допълнително от такси, няма да отидат за заплати, а ще са за подобряване на условията за обучение. Основният въпрос обаче е защо се стигна до студентските протести и кой противопостави младите хора на преподавателите им? Защото вината за постоянно растящите суми, които се прибират от студентите, не е толкова на академичните съвети, макар че зависи разбира се от мерака на ректорите да увеличат бюджета на вузовете си както могат, пък било то и от джоба на студента.

Бомбата обаче бе заложена от ГЕРБ

и от никой друг. Субсидията на всеки вуз се формира от базов норматив за издръжката на един студент (диференциран с коефициент за отделните професионални направления), умножен по броя на приетите студенти. Правителството на Бойко Борисов завари през 2009 г. базов норматив за издръжката на един студент в размер на 963 лв. С бюджета за 2010 г. този норматив бе намален на 866 лв., а през 2011 г. бе свален на 693 лв. И от тогава не е променян. Което ще рече, че кабинетът "Борисов" намали издръжката на всеки студент с близо 30 на сто спрямо 2009 г. В същото време таксите, които се събират от студентите за обучението им в държавните вузове се промениха в обратна посока. До 2009 г. Законът за висшето образование разрешаваше те да достигат максимум 30 на сто от норматива за издръжка, който осигурява държавата. През 2011 г. таванът на таксите се вдигна до 50 на сто от държавата издръжка. А със Закона за държавния бюджет за 2012 г. бе бетонирана порочната практика с един закон да се променя по същество друг - с преходна разпоредба в този закон бе направена поправка в Закона за висшето образование, която разреши студентските такси да достигат... 2/3 от държавната издръжка. Сиреч - докато държавата намали с 30 на сто това, което дава за един студент, парите от джоба на студента се вдигнаха с над 50 на сто. Опозицията тогава яко се противопостави на този очевиден отказ на държавата от задължението й да обучава хора с висше образование и на прехвърлянето на разходите за обучението към джоба на населението. Към джоба на най-бедното население в ЕС, от което 22,3 на сто живее направо в мизерия. Но кой ти слушаше опозицията по време на герберското управление, подчинено на

дефектната "визия" на Симеон Дянков

за държавно управление?
Най-гнусното бе, че отговорността за студентските такси бе прехвърлена от правителството към ректорите - те сами решават какви суми да събират от студентите си и с колко да ги увеличават. Засега вузовете не са достигнали разрешения таван на таксите, понеже ако го направят, просто няма да имат студенти. Но вдигането на таксите си остана лост за спасяване. Студентският гняв обаче бе пренасочен от истинския виновник - правителството, към вечния заподозрян - ректора. Резултатите са налице - студентите протестират срещу ректорите си. Приспивните песни, че с 40 млн. лв. са увеличени парите за студентските кредити, вече не вършат никаква работа. Младите българи не искат веднага след излизането си от средното училище да се заробват със заеми, които най-вероятно няма да могат да върнат след дипломирането си, понеже нищо не им гарантира, че няма да са сред онези 30 на сто от младите хора в България, които са безработни и не могат да намерят препитание.
Самото намаляване обаче на базовия норматив, който държавата дава за издръжка на студента, означава обедняване на висшите училища и

невъзможност нормално да обучават

възпитаниците си. Естествено, те търсят начин да компенсират някак сиромашлъка си и най-лесното е да прибягнат до частното "спонсорство" на студентите. Всичко това обаче погубва перспективите на българското висше образование и праща все повече млади умове в западна посока. Вярно е, че в повечето европейски страни такси за вузовете също има, но първо на повечето места те не са по-високи от българските и второ - с тези такси там не се издържат университетите, а се дават екстри на студентите - библиотеки, достъп до академични мрежи в интернет, спортни съоръжения и пр. Да не говорим, че има и достатъчно европейски страни, в които достъпът до висше образование е безплатен.
Ето и по този начин ГЕРБ

обрича висшето образование у нас

обрича нацията на демографско и интелектуално загиване и предопределя липсата на квалифицирани кадри за българската икономика. Колкото до ректорите, интересно защо от 2009 г. насам те нито веднаж не предприеха ревностна битка с правителството срещу намаляването на норматива за издръжка. Целият им хъс се изразяваше в едно дежурно помрънкване всяка година - абе, не са ни достатъчни парите, ама криза е... И като е криза, по-лесно е да прибегнеш до парите на най-уязвените - хората? Вместо да поискаш за обучението, за бъдещето на България онези грешни стотици милиони, които ГЕРБ щедро изливаше за МВР, за СРС и за бонуси на верни чиновници. Не става. И студентите се надигнаха. И ще се надигат, докато не се смени порочният модел на финансиране на висшето образование.       
 

Задава се тотална водна криза

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 212

КЗП подхваща фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 212

БДЖ обещава да не закрива линии

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 212

Президентският вот в САЩ започна без победител

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 212

Скопие злобее срещу българската памет

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 212

Истинската червена линия

автор:Александър Симов

visibility 707

/ брой: 212

Инвестиция в бъдещи визионери

visibility 775

/ брой: 212

Америка се готви за бунтове и анархия след изборите

visibility 988

/ брой: 212

Слугинаж

автор:Евгени Гаврилов

visibility 729

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ