Книгата
"Да пътуваш в петък 13-и" за днешна Южна Америка
/ брой: 230
Продрум ДИМОВ
Любопитни и твърде драматични преживявания в няколко страни от огромния латиноезичен полуконтинент ни споделя с удивително откровение и чистосърдечност Таня Глухчева в своеобразния си роман, написан под формата на дневник. Творбата "Да пътуваш в петък 13-и" беше предложена съвсем наскоро на читателите от столичното издателство "Книги за всички" ЕООД.
Романът на Таня Глухчева ни впечатлява с неудържимата любознателност и неукротимия стремеж да се докосне и навлезе в психологическите и нравствени дълбини на днешната все още недостатъчно позната латиноамериканска действителност. А в това начинание на авторката й помага завидната обща култура, владеенето на английски и испански език, вродената находчивост и съобразителност - качества, които помагат да се ориентира своевременно, за да се измъкне сполучливо и от най-рисковите ситуации. Жадуваният туристически маршрут започва с Бразилия, където в Университета на Сао Паоло тя учи португалски. Занятията в студентските аудитории умело съчетава с намерението да усети динамичния пулс на града. Но много е огорчена от дълбокото социално неравенство в обществото, от властващото невежество и неуважението към духовните ценности, поддържано съзнателно от управляващите върхушки. Авторката търси отдушник в съседна Аржентина, където не по-малко я разочарова незаслуженото пренебрежение към паметниците на културата и духовната съкровищница на страната. Посещението й там, а след това и в Чили, е продиктувано от настойчива покана на нейния голям приятел - чилиеца Тоньо Кабесес, с когото я свързват детските й години от Канада, където е пребивавало семейството й. В процеса на разгъването на своя интригуващ разказ Таня Глухчева ни впечатлява с изключително чувствителните си сетива, които улавят и най-трудно уловимите детайли от поведението на странното ново обкръжение. Любопитството я отвежда дори до индианско селище, разположено в подножието на Андите.
Авторката използва всяка възможност, за да се добере не само до нравите, културата, но и до социално-икономическото положение на нашите съвременници в Чили, като не остава безразлична и към техните политически възгледи. И е неприятно изненадана, когато е предупредена да не споменава пред никого, че е с комунистически убеждения, защото някой ден може да осъмне в затвора...
В този искрено написан роман Таня Глухчева наистина е успяла да ни покаже отблизо облика на днешна Латинска Америка. А това е постигнато похватно чрез умелото изграждане на цялостната образна система и целесъобразното втъкаване в произведението на подходяща авторска и речева характеристика. Разказът е изискан в стилно-езиково отношение, за което немалко заслуга се пада и на използвания художествено-естетически инструментариум, към който авторката е подходила определено професионално като литературен творец.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.