19 Ноември 2024вторник10:01 ч.

БСП: България не е готова за еврото

Парламентът прие нов Закон за БНБ заради влизането в еврозоната

/ брой: 22

автор:Дума

visibility 3481

България все още не е готова за еврото. Тази позиция изразиха депутати от "БСП за България" при обсъждането на новия закон за БНБ, който бе приет вчера на второ четене от парламента.
Законът беше одобрен с гласовете на управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Противопоставиха се БСП И "Възраждане", а ИТН се въздържа.
"Не трябва да се бърза с влизането в еврозоната на бившите социалистически страни, защото ще изостанем повече от това, което сме в момента. Дания и Швеция не са в еврозоната, но са в първата петица по икономическо развитие, преди Германия", заяви Борислав Гуцанов от социалистическата партия по време на дебатите.
На практика със закона се регламентира трансформацията на БНБ, която се налага при замяната на валутния борд и лева с еврото. С новия закон ръководството на БНБ прави и някои промени, които, по думите на гуверньора Димитър Радев, са обсъждани отдавна. Пример за това е вдигането на собствения капитал на БНБ от 20 млн. лв., заложен още през 1997 г., на 1 млрд. лв. Според Радев след изтеглянето на този около 1 млрд. евро резервите на БНБ ще продължат да са внушителни Ц около 35 млрд. евро. С новия закон бе прието те да могат да се инвестират и в малко по-рискови активи. Дори тогава, по думите на Димитър Радев, БНБ ще остане една от най-консервативните централни банки.
В законопроекта се урежда още статутът на еврото като парична единица, определя се дизайнът на националната страна на разменните евромонети, пускането и изваждането от обращение, замяната, обмяната и възпроизвеждането на евробанкноти и евромонети.
Сред големите промени в закона е и отпадането на функцията на БНБ да определя процентите на минималните резерви, които банките трябва да държат, и утвърждава условията и изискванията за изпълнението им. БНБ повиши нивото им на 12% през лятото, а в еврозоната те са едва 1%, макар и там да се обмисля вдигането им като част от борбата с инфлацията.
Новият закон определя и нова роля на управителя на централната банка - той ще ръководи БНБ, ще участва в определянето на паричната политика на Европейския съюз и ще представлява българската централна банка както навън, така и пред националните органи.Запазват се трите основни управления в БНБ  "Емисионно", "Банково" и "Банков надзор".
С новия закон се предвижда и драстично затягане на режима за класифицирана информация, защото ръководството на централната ни банка вече ще има достъп до всички въпроси за евробанкнотите и евромонетите.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ