Аптекарите скептични към новото финансиране на НЗОК
Време е за ясна и открита дискусия за фармацевтичните дейности като елемент от националната сигурност, призовават от браншовата организация
/ брой: 139
От Националната аптечна браншова организация (НАБО) изказват съмнения и притеснения относно новия начин на финансиране на НЗОК и договорката, която Касата и Българският фармацевтичен съюз (БФС) постигнаха на 5 юли.
"Констатациите след тази дата показват, че аптеките работят с постоянен бонус от около 29% по рецептите без протокол и под 2% - с протокол. Средноаритметичният приход е повишен от 5,6 до 11,2% или 2 пъти, за сметка на загубени надбавки по рецепти на "пренесени" пациенти от "свободна продажба" с бяла рецепта към рецепта по НЗОК в размер на 3,2 млн. лева. Генерира се допълнителна загуба от около 0,9 млн. лева. Пациентите, ползващи 100% реимбурсирани лекарства по Касата, са се увеличили 2 пъти. При увеличение от около 4,9 млн. лв. на бонусите за рецепти без протокол, пропуснатите ползи от надценки са в размер на 4,1 млн. лв.", посочват от браншовата организация.
Вътрешният й анализ показва, че в периода април-юни 2024 г. разходите в аптеките вследствие на увеличената работа по НЗОК са се увеличили с 21%. Тази работа вече не може да бъде компенсирана от "свободна продажба" поради факта, че пациентите са изместени към рецепти по Касата, като диагнозите, които се лекуват по нея, са се увеличили от 20 до 30 000%.
Според данни на НАБО и на НЗОК се вижда абсолютно припокриване на достигнатите резултати. Така констатацията, че след 1 април аптеките са във финансов дефицит от 5-7%, е достоверна и доказуема, подчертават от Националната аптечна браншова организация. "Това е особено обезпокоително на фона на новите договорени условия за връщане на модела на надценките с т.нар. фиксиран бонус като процент от продажната сума само на част от лекарствата, е позицията на НАБО.
Според организацията моделът на надценки е несправедлив и създава нездравословна конкуренция.
От браншовата организация напомнят, че е необходимо увеличаване на таксите в досегашния модел от 5 на 10 лева за лекарства на стойност до 200 лева, 30 лева - за лекарства до 1000 лева, и 50 лева - за скъпоструващи лекарства. НАБО твърди, че тези средства, освен високоспециализиран труд, трябва да покрият и множество други разходи по доставка, съхранение и отпускане на лекарства, банкови трансфери и др.
От НАБО изразяват и притеснение относно повторното входиране в деловодството на НС на проект за въвеждане на т.нар. вендинг автомати за лекарства. Време е за ясна и открита дискусия на тема финансиране на аптеките и фармацевтичните дейности като елемент от националната сигурност на страната, настояват фармацевтите.