18 Ноември 2024понеделник21:16 ч.

София и МВР в задънена улица за дълга за охрана на метрото

Столичната община не иска да плаща на полицаите, за да пазят стратегическия обект, дължи им 11 млн. лева

/ брой: 97

автор:Деси Велева

visibility 1025

Деси ВЕЛЕВА


Столичната община, "Метрополитен" и СДВР са в задънена улица по отношение на изплащането на нарастващите дългове за охрана на метрото. Въпросът се обсъжда от месеци, но казусът не може да намери решение. Над 11 милиона лева дължи общинското дружество, което стопанисва метрото, на СДВР за охрана за месеци назад. "Метрополитен" не е в състояние да плати задълженията си, дори продължава да трупа нови, стана ясно от обсъждане на проблема в комисията по транспорт към Столичния общински съвет. Като причина за критичната ситуация се изтъква пандемията от КОВИД-19, която е намалила приходите, както и енергийната криза, увеличила разходите. От "Метрополитен" се оплакват и че Центърът за градска мобилност също не им плаща редовно. Правени са предложения дълговете да се разсрочат, но отговор от МВР няма. От дружеството настояват общината да вземе решение по казуса, тъй като се опасяват, че СДВР може да предприеме стъпки към предявяване на иск. 

От ръководството на Столичната община пък смятат, че след като метрото е определено като стратегически обект, за охраната му трябва да плаща самата държава. "МВР определя кои обекти са с национална сигурност, как да се пазят, както и какви да са заплатите на охраната, а ние плащаме сметката", коментира зам.-кметът по финанси Дончо Барбалов. 

Следващата стъпка е представители на МВР да се поканят на разговори в общината, за да се обсъди разсрочване на изплащането на задълженията или опрощаването им. 


Хартиеният билет за метро остава

Хартиеният билет за еднократно пътуване за метро остава. Според промените в наредбата за пътуване в София, приети през миналата година, той трябваше да бъде спрян от продажба на 1 юни. Утре се очаква общинските съветници да гласуват поредната корекция на наредбата, която промени тарифната политика за пътуване в столичния транспорт. Според вносителите това е нужно за по-голямо удобство на пътуващите, както и заради приходите, които получава метрото чрез продажба на хартиени билети през касите. Те са около 1,2 млн. лева на месец при 35 000 продавани билети на ден. 

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ