За много поколения българи триото “Сестри Бисерови” си остава една от емблемите на българската народна песен и на фолклора ни като цяло. Няколко хиляди концерти у нас и в чужбина бележат творческия им път от 1978 г. до днес. Техният характерен пирински двуглас звучи в концертните зали в Куба, Австрия, Австралия, Англия, САЩ, Белгия, Германия, Испания, Италия, Русия, Малайзия, Сингапур, Франция, Япония, Индия – по целия свят.
Малцина обаче познават една друга страна на таланта на Любимка Бисерова - най-голямата от сестрите, която е изкушена и в писаното слово, авторка е на документални книги. Още през 1995 г. тя издава “Традиционната сватба в село Пирин”, а през 2005 г. разказа за творческия път на сестри Бисерови. Сега обаче пред нас е новата книга на Любимка Бисерова, която на пръв поглед изненадва с тематиката си. “Село Пирин. Спомени и документи от борбата за свобода” (изд. “Синева”) включва автентични разкази и документи за борбите срещу османското иго в Македония и Пиринско, за Яне Сандански и героите на с. Пирин, паднали в битки с поробителя. Казвам на пръв поглед, защото ако човек познава Любимка Бисерова като сърцата радетелка и пазителка на българщината - като творец и човек, няма да се учуди на написаното в книгата.
Сестрите Любимка, Неда и Митра са родени в китното село Пирин, община Сандански. Предците им са преселници от Горно Броди, сега в Гърция. Фамилията им е била Калинови, но децата им умирали и майката наричала последния оцелял Костадин “бисерчето на мама”. Така решили да вземат фамилията Бисерови.

Сестрите правят официалния си дебют през 1978 г. на XI Световен фестивал в Куба, където взимат първа награда. Пели са около 15 години в ансамбъла „Филип Кутев“, след това трите започват самостоятелна творческа дейност, включват в репертоара си и авторски обработки на народни песни. През 1996 г. разширяват официално триото, като включват и децата си в концертите.
"В живота нищо не свършва, то продължава”, казва Любимка Бисерова и така обяснява страстта си да събира и споделя събития и съдби, които оставят следа. А родът е бил голям, Костадин е бил съратник на Яне Сандански, а прадядото по майчина линия Стамат Попилиев е председател на ВМОРО в с. Пирин, крепостта на Яне. Преди Илинденското въстание той организира местните за борба. Когато турците нападат селото, хората се заключват в селската черква. Турците се опитват да я разбият и да запалят затворените в нея. Подпалват къщите в квартала до черквата, но преди да направят същото и с храма, идва депеша да избиват не хората, а попа, който е виновен за бунта. Прадядото Стамат е бил предаден от зетьовете му, които искали да заграбят неговите имоти. Убиват го с камъни, обесен за брадата под разклона на село Пирин. Димитър Маламов от майчиния й род пък бил приближен на Яне Сандански, убит е на връх Кукла в бой с турците. Признателните потомци са направили на върха паметник с неговото име и това на Спиро войвода.
Борбите за свобода в Пиринско са възпети в много от местните фолклорни песни и тук вече за Любимка се преплитат талантът на изпълнителка, чудесният глас, паметта за традициите на рода и родното място и запазените спомени за героите и жертвите в битките срещу турския поробител.
В новата книга са включени автентични спомени на участници в борбите срещу турското иго, някои се публикуват за първи път. Разбира се, публикувани са песни от Пиринско, както и откъси от биографията на Яне Сандански, написана от Мерсия Макдермот, и други материали, свързани с делото му. Така Любимка Бисерова събира в тази неголяма книжка следите от много животи – от земеделската работа на къра като дете, през борбите за Освобождение до срещата й с Макдермот, която й подарява 180 исторически книги, използвани от нея при написването на книгите й за България. Сега те са на специален щанд в градската библиотека “Петър Караангов” в гр. Сандански, споделя авторката в предговора на книгата.
Премиерата на новата книга на Любимка Бисерова ще се състои на 2 април от 17,30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата в Сандански. На 3 април от 17,30 ч. ще бъде представена в регионалната библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград. Ще участват авторката, проф. Искра Баева, журналистката д-р Велиана Христова и издателят Христо Георгиев.