21 Октомври 2024понеделник18:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

СИНПИ:

Политическата нестабилност влияе негативно на демографията

Трябва екшън план за развитие и ние сме готови да участваме в изработването му, заявиха експертите от Стратегическия институт за национални политики и идеи

/ брой: 156

автор:Дума

visibility 4845

Един от основните фактори, който влияе негативно на демографските процеси в България, е политическата нестабилност. Липсата на политическата стабилност и предвидимост изключително силно се отразява върху нагласите на населението. А от 3 години сме в такава ситуация и сега отиваме на седмите поредни предсрочни парламентарни избори. Това каза председателят на СИНПИ д-р Калоян Паргов по време на кръгла маса, организирана от Комисията по демографска политика, децата и семейството на Народното събрание. Експертите от Стратегическия институт за национални политики и идеи направиха конкретни предложения, свързани с преодоляване на демографската криза.
По думите му за решаването на демографските проблеми на България е нужен национален консенсус. „Това е тема, по която не бива да се спори, да се използва политически и да се спекулира. По този проблем трябва да има един устойчив, дългосрочен ангажимент на всички политически сили, независимо дали са вътре или извън Народното събрание“, смята Паргов.
Според проф. Стоян Проданов без целенасочена регионална политика ще продължим да виждаме все по-нарастващи зони на демографска пустиня. „От 20-25 години Северна България уверено върви към това да стане една цяла демографска пустиня“, каза той.
Юрий Асланов посочи, че трябва всеки нормативен акт да се придружава и от оценка за въздействие върху демографските процеси. „Нека да започнем да възпитаваме администрацията в това, че едно от изискванията за нейното качество е въздействието върху демографските процеси на етапа на проектирането и планирането на решения“, изтъкна той.
Асланов акцентира и върху необходимостта от насърчителни мерки за преодоляване на регионалните дисбаланси, които да залегнат в годишните бюджети на държавата. „Смея да твърдя, че прегледът на всички ежегодни закони за бюджета на практика насърчават развитието на няколко по-големи града в България за сметка на останалите“, каза Асланов.
Даниела Везиева изтъкна, че трябва план за развитие, който да включва не само социалната политика, а всички сфери на икономическия и на обществения живот, защото демографията на практика включва всички сектори.
„Ние от СИНПИ сме готови да работим по този план и да внесем конкретни продължения, които да не останат само на масата като поредния стратегически документ, а да бъдат работещи документи“, заяви бившият министър на икономиката.
Тя направи и две конкретни предложения. Предвид че 209 населени места са с нулево население, време е за ново административно разпределение, което да не включва толкова много области, а по-скоро 6-7 или 10 региона.
“Време е през бюджета и през макроикономическата рамка в следващите 3 години да заложим втория етап на децентрализация и възможността на всяка една община да създава условия за живот, да създава инфраструктура, да създава социална среда и културна среда“, каза Везиева.
Психологът Христо Монов припомни, че от 5 години България няма Стратегия за закрила на детето. „Ако ние нямаме политики за децата, каква демографска политика ще имаме?“, попита риторично той.
Проф. Ваня Добрева и проф. Боряна Бужашка се спряха на проблемите по отношение на българската диаспора в чужбина. “Липсва нормативен акт, който да се отнася и да показва държавна политика и отношение към съвременната диаспора, т.е. най-новата диаспора, която е формирана след 1989 г. и е резултат на миграцията“, изтъкна Добрева.
Тя посочи като проблем и понижаването на статута на Агенцията за българите в чужбина – от държавна в изпълнителна. Също така проф. Добрева и проф. Бужашка обясниха, че трябва промяна в Закона за висшето образование, за да се улесни кандидатстването на представители на българските общности в български висши училища.
Според адвокат Мариела Павлова изключително важен момент е формирането на правилна нагласа в следващите поколения, тъй като вече се наблюдава дефицит по отношение на национална принадлежност и идентичност.
„Изключително важно е да запазим българските традиции, българския генотип и християнското семейство“, заяви Павлова.
Според проф. арх. Иван Данов липсата на планиране на развитието на територията е проблем на нашата страна и той се отразява и на демографията, и обратно – демографията се отразява върху него. „Големите държави, големите икономите, като започнем със САЩ на първо място, Азиатският регион, Западна Европа, се занимават много сериозно с планиране на територията и планиране на регионите си. Имат институти, които се занимават с това“, обясни Данов и допълни, че у нас Националният център за териториално развитие е „оставен на доизживяване“.
Бившият министър на инвестиционното проектиране счита, че има несъвършено българско законодателство и даде примери със Закона за обществените поръчки в строителството и Закона за устройство на територията.
„Ако не искаме страната ни да се обезлюди, трябва да се вземат мерки и за да имаме демографски растеж, те трябва да бъдат икономични. Хората трябва да виждат перспектива на мястото, в което живеят, да могат да обичат страната, в която живеят, защото това е много важно“, убеден е проф. Данов.

Страната има нужда от нова данъчна система

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 200

БВП е нараснал с повече от очакваното през 2023 г.

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 200

Започва пускането на парното в София

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 200

Започва ремонтът на румънската част от Дунав мост при Русе

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 200

Българин източил 2,2 милиона паунда във Великобритания

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 200

Отнеха лиценза на 10 частни болници в Турция

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 200

Гръцки псевдосвещеник изнудвал вярващи за пари

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 200

Накратко

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 200

Плашат с Торбалан

автор:Мая Йовановска

visibility 469

/ брой: 200

100 решения за България

автор:Дума

visibility 422

/ брой: 200

100 решения за България

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 200

В кампанията се усеща обръщането на хората към БСП

автор:Мая Йовановска

visibility 463

/ брой: 200

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ