Пленумът на ВСС иска дистанционно гласуване за новите си членове
/ брой: 48
Членовете на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) се обединиха около идеята за изграждането на нова система за дистанционно гласуване като най-удобен за всички вариант и единствено отговарящ на актуалните практики. Проблемът, който възниква, е, че тя едва ли ще стане готова до 21 юли, когато трябва да се проведе вотът. Според промените в Закона за съдебната власт в срок от 6 месеца от влизането му в сила НС и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на ВСС.
Беше обсъден и вариант за използването само на хартиени бюлетини, като това е единственият упоменат начин в Закона за съдебната власт. Това обаче създава неудобства за магистратите в окръжните съдилища.
"Полагат се усилия да се обезпечи възможността за гласуване както електронно-дистанционно, така и с хартиена бюлетина. След преценка на системата ще стане ясно дали е възможно тя да бъде приведена в съответствие, в какви срокове и срещу какви средства", заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев.