15 Януари 2025сряда15:11 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

Ама, вярно ли е?

/ брой: 218

автор:Аида Паникян

visibility 5754

Трудно ми е да повярвам, че в страна членка на ЕС се обсъжда "на тъмно" намаляване на минималната заплата. При това, след като размерът й е обнародван в Държавен вестник, а и е част от европейска Директива и конвенции на МОТ.
От друга страна, какви ли не небивалици не преживя българинът през последните 35 години - то не бяха заплати и пенсии във фризера, не бяха постни пици, не бяха гевреци...
Да, за работодателите ръстът на минималната заплата винаги е бил заплаха. Затова и години ни натрапваха мантрата, че с увеличаване на минималното възнаграждение ще се увеличи и безработицата. Е, не се случи. Сега ни се "обяснява", че формулата била сбъркана или неправилно интерпретирана и прочее. Но държавата да се отметне от решението си, не е било.
Въпросната "идея" или "проект" може и да не види бял свят след острите реакции на синдикатите. Но недоверието в държавата ще си остане. И ще се задълбочи, ако тя върви срещу документи на Международната организация на труда, на Европейския парламент и на Съвета.
Аха, да отлепим от дъното и властта пак ни хвърля в бездънното дъно.
Минималната заплата не са едни пари, които чорбаджията вади от джоба си и ги раздава на някакви си хора. Това са пари, за които човекът е дал труда си.
В наши дни не е изключено въпросният работник или служител да е с повече опит, по-добри умения и значително по-високо образование от чорбаджията си, но някакво стечение на обстоятелствата го е оставило по-назад в стълбата на кариерното израстване. Това не го прави "втора ръка". И точно заради това мнозина млади българи напуснаха родината и, оценени в чужбина, не се канят да се връщат (освен след като се пенсионират някой ден). Затова днес българският работодател рони крокодилски сълзи, че няма достатъчно квалифицирана работна ръка. Но дали е направил достатъчно за безопасните и здравословни условия на труд? Дали прави достатъчно за обучението на кадрите (научил ли е сервитьорът, че не се говори на "ти" на клиента или от коя страна се сервира храната и от коя - напитките)? Дали предприятието е в крак с новите технологии? Комай не. Или поне не достатъчно.
Очевидно е, че държавата не може да си върже бюджета и я кара по най-лесния път - намаляване на доходите, увеличаване на данъците. А после ще се раздават едни помощи и властта гордо ще крещи колко много помага на бедните хора.
Статистиката казва, че средната заплата през третото тримесечие e 2275 лв. и намалява спрямо второто с 0,9%. Реално ли е това намаление, или е изкуствено, за да повлияе негативно на формулата за размера на минималната? Дали не се задълбочава порочната практика на "заплата в плик"? Работникът или работодателят вкарва едно предприятие в сивата икономика? А знак за какво е, че средна брутна месечна заплата е по-висока в обществения, отколкото в частния сектор?
Въпроси, чиито отговори остават за всеки поотделно. Но обществена тайна е, че българските заплати и съответно - пенсиите, са най-ниски. Българинът е най-болен и умира от болести, с които европеецът живее с години, въпреки бедността си, доплаща най-много за лекарства.
А сега накъде?

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ