Гуцанов пита министър Петкова: Оказаха ли ви натиск да се откажете от облагане на свръхпечалбите на банките и концесиите?
Бюджетът на страната за следващата година във фокуса на БСП - Обединена левица. Съпредседателят на парламентарната група Борислав Гуцанов заподозря, че натиск стои в основата на решението на служебния кабинет да се откаже от идеята, лансирана от социалистите за облагане на свръхпечалбите на банките и данък върху концесиите.
„Законопроектът за държавния бюджет е ключово важен за страната. Време е чрез бюджета за 2025 година да се въведе повече справедливост в обществото. Да се гарантират социалните разходи, без да се вдигат данъците на хората“. С тези думи се обърна съпредседателя на ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Борислав Гуцанов към служебния финансов министър Людмила Петкова в пленарна зала по време на блиц-контрол. Той припомним, че е била проведена среща между ПГ на левицата и министър Попова и тогава е имало разбиране и правителството дори е анонсирало, че две от предложените от БСП - Обединена левица мерки ще залегнат в бюджета – данък върху свръхпечалбите на банките и данък върху концесиите. „Разбираме, че и двете мерки са отпаднали. Банките генерират огромни печалби от Ковид насам. През 2023 г. те са 3,5 млрд. лв., като през първите 10 месеца на 2024 г. те вече надхвърлят 3 млрд. лв.. Концесионните такси, които влизат в хазната са смешни. По някаква причина запазването на тяхната печалба се оказва по-важно от гарантиране на приходите в бюджета“, каза той.
По думите му в същото време спорни мерки като данъчната амнистия вероятно ще имат и спорен ефект. „Какво ви накара да се откажете от тези две мерки, които щяха да гарантират социалните плащания? За натиск ли става въпрос?“, попита Борислав Гуцанов.
Народният представител от БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА и дългогодишен кмет на Самоков Владимир Георгиев заяви, че е предвидено продължаване на Националната програма за общински проекти (за финансиране на проектиране, строителство, основен ремонт и реконструкция), която стартира през 2024 г. и включваше инвестиционни обекти за периода 2024-2026 г. с още две години. Според него предвидения годишен размер на ресурса за разплащане през 2025 г. по тази програма – в размер на 1,150 млрд. лв. е крайно недостатъчен за напредналата фаза на изпълнение на проектите. „Какъв ще бъде начинът на запълване на лимитите по категории общини, в случай на приключването на проекти по програмата през 2025 г.“, попита той министър Петкова.
Той изрази надежда в Бюджет 2025 да бъде продължена първоначалната философия на програмата – чрез осигуряване на ресурс за всяка община в рамките на определените годишни лимити за разплащания по категории общини. „С оглед закъсненията в разплащанията считаме за необходимо да се въведат минимални изисквания за срокове за сключване на споразуменията и максимални срокове за разплащания, което да ускори процедурите по реализиране на инвестиционната програма“, заключи Владимир Георгиев.