Светли петък е първият петък след Възкресение Христово
Празникът Живоприемни източник, или по-точно Пресвета Богородица Живоприемни източник, се отбелязва на Светли петък първия петък след Възкресение Христово. Свързан е с "обновлението на храма на Пресвета Владичица и Богородица, който се намира вън от стените на Цариград, и се нарича "Живоприемен източник", или още "Балъклъ".
Свети евангелист Марк се смята за покровител на Венеция

Св. евангелист Марк, който се наричал още и Йоан, е един от седемдесетте апостоли на Иисуса Христа. По народност той бил евреин, а по занятие левит - свещенослужител при храма. Св. ап. Петър в първото си съборно послание го нарича "син ми Марко" - в духовен смисъл, защото го обърнал в християнството и го кръстил.
Като ученик и сътрудник на св. ап. Петър Марк бил с него в Рим и там през 44 г. написал своето Евангелие. Евангелист Марк е бил известно време спътник и помощник и на св. ап. Павел. През 47-48 г. е бил с него на остров Кипър.
Между 52-62 г. евангелист Марк проповядвал Христовото учение в Египет. В Александрия той основал църковна община и бил пръв неин епископ. Под неговото ръководство Александрийската църква била една от най-важните през първите векове на християнството. Първият човек, който проповядвал и се кръстил в Александрия, бил един обущар, на име Аниан, когото евангелист Марк изцерил от опасна рана. След това числото на християните бързо се увеличавало, затова езичниците принудили Марк да напусне Александрия. Той отишъл в съседните на Египет страни Ливия и Киринайка и там посял семената на словото Божие. В Александрия оставил за свой заместник епископ Ананий.
След 62 г. евангелист Марк отново посетил Рим. Там се видял и с ап. Павел, който през 63 г. бил още в окови, и с ап. Петър, който през 62 г. също бил в Рим. След това пътувал в Мала Азия, изпратен от св. ап. Павел да изпълни някои поръчки до малоазийските църкви. В Рим се завърнал заедно с ап. Тимотей към края на 66-а или в началото на 67 г., малко преди мъченическата смърт на първовърховните апостоли. След това отново се завърнал в Александрия и продължил своята проповедническа дейност. Основал училище, което скоро станало известно в целия Изток.
Близко до морския бряг евангелист Марк построил първия християнски храм. Езичниците решили да убият евангелиста точно на празника в чест на езическия бог Серапис. В същия ден, 24 април, тогава се паднал и най-големият християнски празник Великден. Евангелист Марк съветвал народа да не участва в езическото тържество. Това озлобило езичниците, те нахлули в храма, където евангелистът извършвал богослужение, извели го вън, вързали го за шията с въже и с викове го повели по градските улици, а мъчението продължило и на другия ден. Мъченикът апостол не преставал да се моли. Най-после, като произнесъл думите: "В Твоите ръце, Господи, предавам духа си", тихо издъхнал. Това станало на 25 април. Тялото му погребали в построената от него църква. През 827 г. мощите му били пренесени от венециански търговци във Венеция.