03 Февруари 2025понеделник11:35 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

Поколение безпризорно

/ брой: 226

автор:Барбара Пейчинова

visibility 5077

През последните седмици зачестиха оплаквания за безпризорни тийнейджъри, които вилнеят в моловете и сеят смут и насилие. Ситуацията ескалира този уикенд, когато 23-годишен служител на мол е бил нападнат и бит от група младежи. Според очевидци това са били около десетина тийнейджъри с качулки на главите. Случаите, за които алармират посетители на молове напоследък, са от физическо насилие до опити за грабежи. Потърпевшите разказват за размахвани ножове, сипене на обиди и заплахи.
Че моловете са се превърнали във втори дом на младежите у нас, знаем отдавна. Те обичат да се събират на големи групи и да се размотават, дали е само в свободното им време обаче можем единствено да гадаем. Истински проблем е, когато тези обществени места се превърнат от развлекателни центрове в арена на зле възпитани подрастващи с престъпна психика и тенденции към насилие. Това са неща, които не само не трябва да се случват, но и ни карат да се запитаме какво става с младите хора в нашата държава, как растат и кой е ангажиран с тях?
Ако трябва да съдим по последните събития, май немалка част от тях са оставени на самоотглеждане, за да безчинстват по столичните улици, но къде са родителите в случая? И ако те са твърде ангажирани, за да се борят за препитание, къде са контролните органи, които трябва да си вършат работата? По-специално кой охранява тези големи търговски обекти, които за кратко наричаме молове, и кой се грижи за безопасността на гражданите в тях? И ако необезпокоявано младежи могат да вадят хладни оръжия на случайни минувачи и да бият служители, какво ни гарантира, че утре няма да започнат масови грабежи на банки и магазини, защото кой ще ги спре? Самотният охранител на входа, който в повечето случаи е пенсионер и последното, което иска, е да влиза в конфликти, които потенциално ще застрашат живота му? Кой ни пази тогава от агресия, насилие и престъпност навън, щом дори полицията не може да пристигне навреме и да предотврати инциденти?
Тийнейджърството не е лека възраст. Изисква много подход и внимание. За съжаление, както знаем, живеем в държава без никаква социална политика и ясна визия как трябва да се стимулират и подкрепят младите хора, докато растат. Образованието ни куца, развитието ни куца, възпитанието, както виждаме, също. И това е огромен проблем, защото не гледаме американски филм, а четем реални истории, които засягат ширините на нашата държава. И тези истории не само, че не са добри, те са истински притеснителни. Освен една от най-бедните държави в Европа, с най-високи цени на стоки от битова необходимост, с високи нива на бедност и недоимък, започваме да се превръщаме и в държава, която отглежда потенциални престъпници и агресори, вилнеещи по улиците. Това ли е бъдещето на България и кой трябва да реагира, за да спре този упадък. Или вече е късно?

В разгара на грипа лекарства изчезнаха от аптеките

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

МОН обмисля отпадане на Националното външно оценяване след 10 клас

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

Разследват убийството на две деца във Вакарел

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

Над 57% от българите са против еврото

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

Депозитите обезценени почти наполовина

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 21

Печалбата на банките у нас стигна рекордните 3,7 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

Спешно събират информация за бюджетния дефицит

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

САЩ искат от Украйна президентски избори

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

Правителства вземат мерки за цените

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

Съд върна мигранти от Албания в Италия

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

Накратко

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 21

Политическа безтегловност

автор:Валентин Георгиев

visibility 1

/ брой: 21

Тишината на безразличието

visibility 1

/ брой: 21

За еврото, професионализма и банковия обир

автор:Юрий Борисов

visibility 2

/ брой: 21

Разчовечването тръгна и в нашето образование

visibility 5

/ брой: 21

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ