10 Ноември 2024неделя13:47 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Геополитика

Миротворческата роля на Китай в света

Различни палестински организации се споразумаха в Пекин, Израел реагира скептично

/ брой: 140

автор:Таня Глухчева

visibility 3672

Едно от най-важните неща за Китай по отношение на световната политика или може би - най-важното е, мир. Той е в основата на изграждането на стабилни държави, с добре развити икономики и нормален начин на живот. Неслучайно този термин присъства в почти всяка реч на китайските политици и е неизменната част от дискурса им при посещения в чужбина. За разлика от западните държави, които привидно са за мир, но мир, позволяващ им да поставят в зависимост по-слабите, Китай държи да има справедливост. Затова не заема страна, а настоява конфликтите да се решават чрез диалог.

Стремежът към постигането на по-справедлив свят

може да бъде разбран най-вече от хората, които не само имат по-различна култура и по-различен мироглед от западния, но най-вече от тези, които живеят на континент, където до неотдавна е имало военни конфликти и на моменти се намеква за разпалване на нови.
В началото на миналата година Китай помогна за затоплянето на отношенията между Саудитска Арабия и Иран, след като двете държави живяха години в съперничество и конфронтация.
Ето защо не бива да ни учудва, че четиринадесет палестински фракции, включително дългогодишните опоненти от движенията Хамас и Фатах, се споразумяха да загърбят различията си и да съставят временно правителство на националното помирение по време на преговори не къде да е, а именно в китайската столица Пекин. Те се срещнаха там за пръв път през месец април тази година, а следящите събитията в Близкия изток добре знаят, че споровете между тях продължиха десетилетия.
Китайският външен министър Ван И приветства договорката.
"Споразумението за съставяне на временно правителство на националното помирение за следвоенното управление на ивицата Газа е забележително събитие", заяви той. И допълни: "Помирението е вътрешен въпрос за палестинските фракции, но същевременно то не може да бъде постигнато без подкрепата на международната общност“, заяви ръководителят на китайската дипломация. Китай иска да играе градивна роля в поддържането на мира и стабилността в Близкия изток, като

ключов момент е срещата

между конкурентните групировки.
Високопоставеният представител на Хамас Хусам Бадран заяви, че сформирането на правителството на националното помирение е най-важната точка от Пекинската декларация. Той изтъкна в изявление усилията на Китай да бъде домакин на подобни преговори и да съдейства за декларацията.
"Тази декларация идва във важен момент, в който нашият народ е изправен пред военен геноцид, най-вече в Газа", се казва в изявлението на Бадран. Той отбелязва, че споразумението е "още една положителна стъпка към постигане на палестинско национално единство".
Помирението между различните палестински организации се случва

над 9 месеца след началото на войната

с Израел, започнала с изненадваща кървава атака на Хамас в южната част на страната, при която бяха избити около 1200 души, предимно цивилни, а други 250 бяха взети за заложници. Над 110 от тях все още са в Газа, въпреки че по данни на израелската армия 44 са мъртви. При ответната военна кампания по данни на контролираните от Хамас здравни власти са убити близо 40 000 души.
Първата стъпка на Пекин е постигната - да обедини или поне постави основите на обединение на палестинците. След това вече следва окончателното спиране на огъня в Газа и "палестинци да управляват Палестина", както се изрази Ван И. И след това вече страната да стане пълноправен член на ООН.
Ван И подчерта, че всички палестински фракции говорят един език и гласът им ще бъде чут по-добре, когато са обединени. Китай винаги дава от примера си и от хилядолетната си мъдрост, а от воюващите страни зависи какво ще почерпят.

Реакцията на Израел

Тел Авив реагира скептично на новината за декларираното единство между "Фатах" и Хамас.
"Вместо да отхвърли тероризма, (палестинският президент) Махмуд Абас се прегръща с убийците и изнасилвачите от Хамас, показвайки истинското си лице. От това няма да произлезе нищо, тъй като управлението на Хамас ще бъде унищожено, а Абас ще гледа Газа отдалеч", посочи израелският външен министър Израел Кац. Той добави, че "сигурността на Израел ще остане и занапред в ръцете единствено и само на Израел."
Разбираемо е Тел Авив да не иска, дори да се плаши от обединение на палестинските групировки. Всички знаем максимата "Разделяй и владей" и легендата за хан Кубрат и снопа съчки. Заедно хората са непобедими... А миротворческата роля на Китай в световен мащаб ще се засилва. Предстои да видим ролята на Поднебесната империя за слагането на край на войната между Русия и Украйна.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2606

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2511

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1481

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2326

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2466

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2553

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2650

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2801

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2238

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2270

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2322

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1971

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ