Прокуратурата разследва безредиците пред Народния театър
Столичната община ще глоби организаторите на сблъсъците
/ брой: 215
Софийската районна прокуратура се самосезира във връзка с безредиците, предизвикани от протестиращи пред Народния театър в четвъртък вечер и образува дело за хулиганство. Поводът са "множество публикации и репортажи в медиите", на които се виждат сблъсъци между граждани и хулигански действия, съобщиха от СРП.
Следва да се установят свидетелите на събитията и те да бъдат призовани да дадат сведения, както и да бъдат приобщени видеозаписи от камери, намиращи се в района. "В случай че се съберат достатъчно доказателства за виновността на определено лице в извършването на престъпление, то ще бъде привлечено към наказателна отговорност", посочиха още от Прокуратурата.
Действията на Прокуратурата рязко контрастират с изявленията на вътрешния министър Атанас Илков, който часове, след като протестиращи провалиха постановката на Джон Малкович в Народния театър в четвъртък, заяви в телевизионния ефир, че полицията се е справила перфектно с охраната на протеста, въпреки множеството записи на сблъсъци, показващи обратното.
Напрежението пред Народния театър възникна, след като дни наред имаше призиви да се протестира срещу пиесата "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу, поставена от Малкович. Противниците на постановката обявиха, че тя обижда България, защото се подиграва на саможертвата на хората, загинали в Сръбско-българската война от 1885 г. Те блокираха театъра и не допуснаха хората, които са си купили билети, да присъстват.
Според Илков не е имало пострадал протестиращ или гражданин, който е дошъл да гледа постановката. Още в четвъртък вечер обаче се появи запис, на който се вижда, че актьорът Владимир Пенев е нападнат от няколко души. Той е блъскан, а един от мъжете около него му сваля очилата. Художникът Теодор Ушев пък разказа в социалните мрежи, че е бил удрян.
Кметът на София Васил Терзиев съобщи, че организаторите на протеста пред Народния театър ще бъдат глобени, тъй като не са спазили условията за провеждане на мероприятието.
"Не са спазени условията, но това не променя факта, че имаме по-голяма тема, която стои пред нас. Защо компетентните органи подцениха ситуацията в началото й, защо разбирането ни за патриотизъм се свежда до това да пречим на хора, които са си закупили билети, да видят постановката, която те са избрали да видят? За мен патриотизмът не е да пречиш на някого, който има различно мнение, не е да искаш да забравиш някои черти от характера и бита на българина, които може би не ти харесват”, коментира още кметът на София.
Дни след безредиците пред Народния театър директорът Васил Василев призова от телевизионния ефир да се спре с взаимните обвинения. За ситуацията в четвъртък Василев разказа, че театърът е бил "окупиран" и се е наложило да се работи в една "военна обстановка". "Ако има обвинения срещу мен, те са, че излязох и защитих институцията си", заяви Василев. "След представлението бяхме готови да застанем пред публиката и да дебатираме - пиесата антибългарска ли е, може ли някой да се обиди, може ли в нея да търсим човечност и разбиране, може ли да се сплотяваме", коментира още той. "Никога не бих се подиграл с българската история", посочи Василев. Според него насъбралите се е трябвало да не приближават по-близо от 6 метра преди стълбите на театъра. Всъщност в крайна сметка част от тях са се опитали да нахлуят в него.