Кралицата на цветята, или тайната власт на розата
Необичайно красив сорт, наречен "Хамелеон", е отгледан в Страната на изгряващото слънце
/ брой: 106
Розата се смята за един от символите на страната ни. Неслучайно чужденци, посещаващи някои наши градове, не пропускат да отнесат със себе си като сувенир и прочутите мускалчета "Българска роза". В долините на юг от Стара планина маслодайното красиво цвете се отглежда от незапомнени времена. От него се прави и известното розово масло. А за високото му качество знаят далеч извън пределите на България. За розата са написани много песни, тя присъства и като постоянен атрибут в нашите летни национални обреди, в народните обичаи, в бродериите, рисуван е от безброй художници. Явно всички тези, а и много други факти вдъхновяват жители на Казанлък и Карлово да организират Фестивал на розата, който се провежда от средата на май до първите дни на юни. Събитието привлича както българи от различни градове на страната ни, така и туристи от цял свят. Смята се, че първият такъв фестивал се провежда през 1903 г. Традицията повелява проявата да започне в открито поле, край плантации с маслодайна роза, където се извършва ритуално събиране на розови листенца. Постепенно празненствата се пренасят към центъра на града, където присъстващите ги очаква богата културна програма. Обикновено в дните на фестивала може да се видят и чуят различни фолклорни състави от цялата страна, кукерски шествия, пленери на художници и фотографи, както и концерти на млади изпълнители. Под открито небе майсторите на традиционни занаяти правят пъстри керамични изделия, тъкат килими и гощават гостите с прясно изпечени баници... Но гвоздеят на програмата е избирането на "Царица роза". За първи път този конкурс се провежда през 1963 г., когато с титлата е удостоена абитуриентката Стефка Таралежкова. С музика, песни и танци по улиците на града минава грандиозно шествие - Парад на розата. Млади мъже носят специално украсен трон с миналогодишната носителка на престижната корона. "Царица роза" посипва присъстващите с дъжд от нежни листенца...
Освен че вдъхновява музиканти, поети и художници, прелестното цвете е признато за едно от най-красивите на планетата. Сигурно няма жена, която да не се усмихне, когато й подарят дори една роза, камо ли голям букет. Много се цени в България. Също така се смята за национално цвете в САЩ, Великобритания и Иран.
В Библията се казва, че розите, които растели в райските градини, били бели, но почервенели от свян заради привличането, породило се между Адам и Ева.
През различни периоди в България се налагат разнообразни названия на това цвете: роза (лат. Rosa) идва вероятно от келтското наименование за "червен" (Rhood, Rhund), гюл (Gull) е турско; трендафил (Trindaphill - 30 листа) е гръцко.
Според едно от многобройните суеверия да хвърлиш розови листа в огъня носи късмет.
Счита се, че отглеждането на тези красиви цветя за получаване на розова вода и по-късно на розово масло е започнало в Индия и Египет. С придвижването на турците и арабите през IХ век то е пренесено в Персия и Тунис. Търговията с розово масло в Европа е започнала през ХVI век, а столетие по-късно се появяват и първите данни за розови насаждения по нашите земи - около Одрин. А в пределите на днешна България документални сведения, датирани от 1712 г., са за землището на с. Войнягово, Карловско. Със сигурност се знае, че в средата на ХIХ век се е формирала т. нар. Розова долина, в района между Павел баня, Казанлък, Карлово и Стрелча.
Натуралното розово масло е сред най-скъпите в света. Използва се предимно в парфюмерията, но се цени по-високо от златото и платината. За да се получи 1 кг розово масло, са необходими 3 тона листенца. Американски учени са открили, че то трудно се влияе от температурните промени. Затова розовото масло се използва в изработването на космическите екипировки.
В Деня на св. Валентин се продава огромно количество цветя на планетата. Но най-много сред тях са розите - близо 3 млн. бройки.
Гърците посвещават това цвете на богинята Венера. И смятат, че човек, редовно вдишващ аромата на роза, става по-доброжелателен и спокоен. Именно затова благовония с мирис на прекрасното цвете са предназначени за повишаване на настроението. Розата служи и за традиционна украса на празничната трапеза.
Любопитно е също, че Уилям Шекспир над 50 пъти споменава розата в произведенията си. В чест на прочутия английски драматург е наречен един от сортовете на това цвете с необичайна сърцевина.
Най-миниатюрната роза в света (сорт "Си") е голяма колкото оризово зърно. Размерът на цветето обаче по никакъв начин не го прави по-малко красиво.
Най-старата роза в света расте в Германия, край катедралата "Света Мария" в Хилдесхайм. Цветето стига до покрива на храма. Твърди се, че храстът е на около хиляда години. Растението е повредено по време на Втората световна война, но се възражда като по чудо и всяка година радва жители и гости на Долна Саксония със скромни, но красиви цветя.
За най-добрите в отглеждането на рози се смятат французите. Най-много цветя обаче продават холандците.
Плодовете на дивата роза, както наричат още шипката, съдържат повече витамин С, отколкото има в лимоните. Отварата от шипки е доста ефикасно средство за укрепване на здравето.
Необичаен сорт, наречен "Хамелеон", е отгледан от цветари в Япония. Сутрин изключително нежните листенца на тази роза са яркочервени, а вечер - бели.
Най-разпознаваемото цвете в света е и сред най-обичаните. Разнообразните вариации на розите съставляват 45% от семейство Розоцветни, а това са около 3 хил. вида, включително 100-150 разновидности храсти и лиани, разпространени главно в Азия, в по-малка степен в Европа, Южна Америка и Северозападна Африка.
Колоритна символика
Когато подаряваме роза, добре е да имаме предвид и характерната за цвета й символика.
* Червената носи посланието за любов и страст;
* Розовата е със значението на приятелство, радост и признателност;
* Жълтата може да е знак за ентусиазъм, но за много народи е предвестник на измама или предателство;
* Оранжевата е жажда за живот;
* Бялата изразява преход или нов завой в живота (като раждане, брак или смърт), както и безусловна любов, чистота и невинност.