Доклад показа:
Законите на ГЕРБ - некачествени, лобистки, полицейски
Управляващите се интересуват основно от това какво мисли "Атака", алармират от Института за модерна политика
/ брой: 287
Никой парламент досега не е приемал толкова некачествени, ограничаващи правата на човека и лобистки закони. 41-ото народно събрание влезе в най-лошия коловоз на своите предшественици, а 2011-а не обещава нищо по-добро. Това са само някои заключения на мониторинговия доклад за дейността на парламента, представен от Института за модерна политика вчера. Документът от над 200 страници проследява подробно внесените законопроекти, тяхното качество, отношението им към европейските норми, правата на човека и парламентаризма изобщо. От май до ноември 2010 г. мнозинството е приело най-много сиви и дори "черни" закони, които подкрепят частни интереси, подпомагат корупцията и потъпкват правата на човека, категорични са от института. В същото време полицейският произвол се подсилва дори с промени в законите, а парламентарният контрол не е способен ефикасно да се противопостави на това.
Лошият контрол върху МВР и службите
ще се засилва, предупреди адвокат Здравка Кръстева. Тя цитира доклад на Комисията по правата на човека на ПАСЕ, в който България е поставена в печален списък от 9 държави, които системно не изпълняват решенията на съда в Страсбург - основно за незапочнати разследвания за полицейско насилие и произвол.
Наблюдаваме системно намаляване на гаранциите за защита правата на гражданите, разтревожени са експертите. Анализът им показва, че законите на ГЕРБ потъпкват не само човешките права, но и много от правата, заложени в българската конституция. Спецсъдилищата пък са в пълно противоречие с европейските норми. Целта на управляващите е да заобиколят сегашната съдебна система, защото я смятат за неефективна. И да създадат нова институция, до голяма степен зависима от изпълнителната власт, категоричен бе Николай Николов.
Борислав Цеков събра в няколко думи работата на мнозинството през последната половин година: правозащитен дефицит, безрезултатен парламентарен контрол,
прекомерна централизация на властта
сиво законодателство, изчерпан морален кредит. Редица депутати от мнозинството са замесени в лобистки законови текстове, правителството неглижира конституционния статус на парламента, има систематичен отказ от фискална отговорност при разглеждане на бюджета, коментира Цеков. Според анализа парламентът не участва пълноценно в европейския законодателен процес. Увеличава се "сивото" законодателство, което защитава лобистки интереси, зачестяват скандалите около управлението, скептични сме то да намери повече капацитет да надскочи себе си, бе заключението на Цеков.
Според него единственото, което държи това управление на повърхността, е
липсата на организирана алтернатива
Очертава се провал на борбата с престъпността, защото е поставена "каруцата пред коня" - първо се съобщават присъдите по медиите, а после се търсят доказателствата, категоричен бе той.
Още по-тежък бе анализът на политолога Димитър Аврамов. За първи път от 1997 г. насам има тенденция на явно задлъжняване на страната, посочи той. По думите му има нарастване в пъти на държавния дълг, а управляващите дори не казват това гласно. През 2010 г. имаше колосален дефицит и актуализация на бюджета, а през 2011 г. този процес продължава, уточни той. Няма данни и статистика какъв е върнатият ДДС на фирмите например, но пък има тенденция да не се дават публично икономически данни, което е много тревожно, предупреди Аврамов. Според него управляващото мнозинство се интересува основно от това какво си мисли партия "Атака". Той бе категоричен, че стабилността на правителството зависи от тази партия.
ГЕРБ днес се легитимират чрез крайните националисти, което не се одобрява дори от партньорите в Европа, подчерта няколко пъти Аврамов. Партията на Борисов дойде на власт с афиширане, че е част от семейството на ЕНП. Сега обаче дори председателят на ЕК Жозе Барозу обяви, че "няма нищо по-страшно една държава да се управлява от съюз между популизма и крайния национализъм".
Парламентът чупи рекорд по гласуване без кворум
В парламента не се води дебат, а решенията се взимат без кворум. Това сочат данните от проучване, представено от Лилия Методиева, преподавател по реторика в Софийския университет. Най-мълчаливи се оказват депутатите от ГЕРБ. 16 от тях не са взимали изобщо думата в парламента. Останалите "риби" са от ДПС. Липсата на дебат носи повече негативи на управляващите, отколкото на опозицията, коментира Методиева. Тя е проучила и законите, гласувани със и без кворум. На 17 септември 2009 г. депутатите от ГЕРБ за първи път са нарушили кворума в залата. Това се е случило под председателството на Лъчезар Иванов, който 3 пъти "съдействал" за нарушаване на кворума. За първите 3 сесии на 41-ия парламент кворумът е нарушаван 195 пъти. Само за ден са приети 7 решения без необходимия брой депутати в залата. Тогава е приет т.нар. данък "колиба". Така днешните парламентаристи надминават досегашния рекорд на 39-ия парламент, приел за ден 3 решения без кворум.