13 Ноември 2024сряда00:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Петър АПОСТОЛОВ:

Приоритет трябва да е борбата с бедността

БСП трябва да заговори с всички политически сили за образованието, здравеопазването, инфраструктурата, казва председателят на Районния съвет на БСП, район "Красно село", София

/ брой: 224

автор:Лилия Томова

visibility 3040

Петър Апостолов е роден на 28 декември 1947 г. в София. Завършил е столичната английска гимназия, после - ВМИ "Ленин", има и висше икономическо образование - международни научно-технически връзки и отношения на фирми. Натрупал е организационен опит като комсомолски и партиен работник, първи зам.-председател на Изпълкома на Кирковски РНС, бил е съдружник в частна фирма, изпълнителен директор на "Балкан - Средец", партиен секретар на Комбината за електрокари "6 септември".

- Харесахте ли идеите за развитието на България до 2020 г., по които имаше доста спор в събота на заседанието на НС на БСП, г-н Апостолов? Заставате ли зад програмата?
- Акценти и национални приоритети, които трябва да предложим на всички политически сили, според мен, а и според хората, с които говоря, трябва да e борбата с бедността, защото никой не трябва да забравя с колко пари живеят хората на месец у нас. Трябва да говорим за икономика, за високи технологии, за нанотехнологии, даже - за водородни технологии. Трябва да говорим за най-важните неща за една нация - образованието, здравеопазването, комуникациите, инфраструктурата.
- Дали стратегията е "камък" срещу управлението на Станишев, каквито "дешифровки" на документа вече има, или е срещу действията на сегашната власт и с поглед в бъдещето?
- Трудно е да се говори и да се възприеме, че тезите са срещу Станишев. Или поне на мен ми е трудно да се съглася с подобна трактовка. И без да ставам защитник на предишния кабинет, а и на ръководството на партията - и тогава, и днес, подобни спекулации са неверни, а дори могат да бъдат много вредни. Знае се - "доверието" в ГЕРБ и в управлението на тази формация по много причини спада - процентите са различни, защото и социолозите са различни. Жалкото е, че тези проценти не идват при нас.
- И аз се чудя защо не идват при БСП тези проценти, при положение, че вече никой не отрича социалната ориентираност на кабинета "Станишев".
- Няма да коментирам една или друга личност в партията, това не са определящи неща за нейната политика, или поне - не са основните определящи неща. А хората не идват при нас, защото все още не ни припознават като алтернатива на сегашното управление. Ние сме виждали, свидетели сме как по време на прехода нашата партия година след година отстъпваше от корените, от идеите си, от своята позиция, от историческата си мисия в страната.
- Добре, каква е според вас днешната историческа мисия на БСП?
- Това се коментира и в документите за конгреса. Трябва да работим България да стане социална, демократична държава от европейски тип, член сме на Европейския съюз. Но това, както казват военните, е близката задача за период от 10-ина години. А далечната ни цел е нещото, за което все по-малко говорим - промяната на икономическите отношения, изграждането на един по-справедлив строй. Както и да го наричаме, той ще бъде, убеден съм, социалистически.
- Носталгия, носталгия, г-н Апостолов...
- Не говоря за строя ни отпреди 20-ина години и у нас, и в несъществуващия вече СССР, и в целия социалистически лагер. Този строй наистина беше изчерпан, и западането му започна, всички знаем, а някои и признаваме - от събитията в Чехословакия. Този строй трябваше да бъде променен, комунистическите партии бяха в дълбока теоретична криза.
- А приетият в събота документ дали очертава, според вас, все едно в какви срокове, визия за социализъм?
- Ние сме хора реалисти. Документът трасира кратък срок години, а ако искаме да бъдем припознавани като алтернатива, трябва да изведем и да огласим високо въпроси, и то - на човешки език, за социалното бъдеще на хората. Няма какво да се лъжем - никой не чете дългите ни документи и разработки. Това са спомени. Но трябва да споделим ясно позицията си за развитието на страната, да предложим разговори по тази позиция на всички политически сили, да направим записаното в документите си национални приоритети. Ако си останат партийни документи, "за вътрешна употреба" - добре, ще си ги разясняваме на събранията, ще си говорим, често - с носталгия, за някогашните си неща и дела. Но важното е да бъдем припознати от избирателите, за да станем управляващи. За да имаме тежест в обществото. Жалко, че не си огласихме приоритетите за бъдещето на страната, докато бяхме на власт. И че не обяснихме, пак повтарям, че трябва да ликвидираме бедността, да обърнем внимание на образованието и науката, да кажем какъв ще е новият модел на националната икономика. Да не говорим пък за българското селско стопанство - едва ли в Европа има друга страна с толкова разбито селско стопанство... А без образование развитие не може да има, без здравеопазване - също. Стратегиите, това е "стара слабост" на нашата партия, не се пишат за обикновените хора. Затова ще се опитаме да обясним на нашите членове, симпатизанти, а и на опонентите, каква България виждаме напред в годините. И за каква ще се борим. Защото не вездесъщият пазар решава всичко! И трябва да се опитаме да излезем от коловоза на неолибералния модел, който ни беше наложен още през вече далечната 1990 г.
Интервюта на Лилия Томова

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ