Румънският проектобюджет 2012 г.
Трудно укротими страсти
Замразяването на заплатите и пенсиите за следващата година едва ли ще остане без социален отклик
/ брой: 278
Румънското правителство прие проектобюджета за 2012 г., който бе внесен за обсъждане в парламента. Консолидираният бюджет за следващата година предвижда приходи от 195,3 млрд. леи и разходи от 206,5 млрд. леи, т.е. дефицит от 11,2 млрд. леи или 1,9% от БВП (по европейски стандарти под 3 на сто). Приходите от 33,7% от БВП (увеличение с 0,3% в сравнение с т.г.) трябва да дойдат предимно от косвени данъци и акцизи. Разходите се изчисляват на 35,6% от БВП (при 37,8% през т.г.).
Съгласно проекта вътрешните инвестиции ще бъдат намалени с 1,3-2 млрд. леи в сравнение с т.г., но правителството се надява да компенсира спада с европейските фондове, които се изчисляват на 6 млрд. евро. По-голямата част от тях се предвиждат за строителство на магистрали, пътища и жилищно строителство.
Премиерът Емил Бок направи изложение, в което подчерта приоритетите на правителството при съставянето на проектобюджета. А според думите му те са четири: благоразумие, отговорност, инвестиции и работни места. "В момент, когато Европа предприема извънредни мерки, за да излезе от кризата, Румъния трябва да бъде благоразумна и бдителна", посочи той.
Печатът и финансовите институти излизат с коментари по приетия проект. Финансовата комисия предупреди, че ревизирането на макроикономическата рамка и новите мерки, предвидени в проекта за 2012 г., променят фискално-бюджетната стратегия за 2012-2014 г., приета от правителството през август т.г.
Прогнозираният икономически растеж за 2012 г. от 1,8-2,3% не съвпада с първоначалната прогноза от 3,9 на сто. Комисията преценява, че рисковете в икономическия ръст наклоняват към влошаване на макроикономическите прогнози за следващите години. Несигурността в еврозоната дава негативни последици върху износа и външното финансиране.
Националната комисия за прогнози предвижда реалната заплата през следващата година да нарасне с 0,8% в сравнение с тази година, въпреки че преди това бе предвиден растеж от 1,1 процента. Това увеличение се предвижда от средата на годината. Същевременно проектобюджетът предвижда спад на социалните помощи с 593 млн. леи, без да се дава мотивировка за това.
Вестник "Романия либера" се спира на финансово-икономическото положение в Европа, което се отразява върху съставянето на проектобюджета. Вестникът съобщава, че австрийската "Raiffeisen Bank International" възнамерява да се оттегли от някои страни от Централна и Югоизточна Европа. Банката има свои филиали в 16 страни. Не се сочат страните, от които ще се изтегли. Банката е реализирала печалба в Румъния от 60 млн. евро през първите 9 месеца на т.г., което представлява спад от 29,1% в сравнение с 2010 г. Ръководството на банката съобщи, че консолидираната печалба през 9-те месеца на т.г. е спаднала със 745 млн. евро (4,8%) предимно поради слабите резултати в Унгария.
Печатът припомня, че в началото на годината по време на среща на президента Бъсеску с германския канцлер Ангела Меркел последната обещала Германия да не накърнява финансовото положение на Румъния чрез своите финансови филиали. Последните събития в еврозоната обаче предизвикват песимизъм сред румънските ръководни среди. Президентът Бъсеску заяви по този повод: "Надявам се да не бъдем принудени да плащаме фактурата поради лакомията на банковите системи".
Реакцията на населението още не се е появила. Предполага се, че замразяването на заплатите и пенсиите за следващата година не ще остане без социален отклик.
Представител на Румънската национална банка призова към благоразумие политическите партии през 2012 г. Той изрази надежда, че те няма да влошават обстановката за изход на страната от кризата. Но политическите страсти са трудно укротими. По-малко от година преди парламентарните избори се повиши напрежението не само между управляващи и опозиция, но и между отделни течения в партиите отдясно и отляво.
В управляващата Демократическо-либерална партия (ДЛП) противоречията се задълбочиха, след като под влияние на президента на премиерския пост бе поставен Емил Бок. От това остана неудовлетворен амбициозният и авторитетен ръководен деец и смятан за идеолог на партията Василе Блага. За да бъде "усмирен", се повдига неговата кандидатура за председател на Сената. Но на това място бе доскоро представител на социалдемократите - Мирча Джоана, който заяви, че не напуска своите функции в парламента независимо от драматичните събития в неговата партия.
В средата на ноември бившият председател на Социалдемократическата партия (СДП) и бивш неин кандидат за президент Мирча Джоана бе изключен от партията. Подробности за причините не се съобщават, но вътрешнопартийните борби са публична тайна. В реч пред свои привърженици в Дъболен (окръг Долж) Джоана заяви, че ще се бори за "оздравяването на Румъния". Страната според него има нужда от алтернатива, която не е нито във властта, нито в СЛС (Социално-либералния съюз между социалдемократи и либералдемократи), нито в СДП. "Настъпи моментът, посочи Джоана, да издигнем глас, тъй като по-важна от СДП е нуждата да правим истинска политика в полза на хората." Той отбеляза, че същината на бъдещата политическа формация, която ще създаде, трябва да бъдат "честност, антикорупция, компетенция, патриотични чувства и ако не вяра, то поне страх от бога". Бъдещата партия ще бъде изградена "отдолу нагоре, а не отгоре надолу".
Бившият лидер на СДП окачестви като "коледен подарък" неговото изключване от партията за управляващата ДЛП. Той отказа да обяви програмата на новата партия, но очаква към него да се присъединят други ръководни дейци.
Същевременно председателят на СДП Виктор Понта официално съобщи, че на 28-29 септември 2012 г. в Букурещ ще се състои конгресът на ПЕС. "Това е знак за подкрепа на нашата партия за предстоящите избори", каза Понта. Той не спомена нищо за изключването на Джоана, но подчерта, че партията и страната ще вървят по пътя на Европа.
Има един човек, който усмиряваше вътрешнопартийните престрелки и внасяше равновесие в партията. Това е ветеранът на румънската левица и бивш президент Йон Илиеску. От няколко дни той е в болница. Остави ги сами да се справят в новата, усложняваща се обстановка.