На фокус
Паника на Уолстрийт след серия банкови фалити
Трезори хлопват кепенци в САЩ, други се клатят, финансисти се чудят за какво става дума
/ брой: 50
Блумбърг тв
Signature Bank беше затворена от регулаторите в САЩ в неделя, вторият масивен банков фалит за три дни и третата банка, която спира дейността си след колапса на SVB и Silvergate.
Базираната в Ню Йорк банка беше изправена пред криза на доверието, след като в петък регулаторите поеха контрола върху средния кредитор SVB Financial Corp. Signature също се разклащаше от залог върху крипто банкирането, който се провали, след като секторът се срина и банковите регулатори предприеха строги мерки срещу излагането на кредиторите на цифрови активи. Провалът е третият по големина в историята на САЩ.
Банката се надпреварваше да намери купувач или друго решение, за да подкрепи финансите си преди понеделник сутринта, но не успя да осъществи продажбата навреме, според източници на Bloomberg и The Wall Street Journal.
Кой е следващият?
Внезапното затваряне на Silvergate Capital Corp. и прибързаното набиране на средства от страна на SVB Financial Group накараха акциите на американските банки да се сринат и да започнат слухове в индустрията: Възможно ли е това да е началото на много по-голям проблем?
Проблемът и при двата калифорнийски заемодателя беше необичайно непостоянна база от вложители, които бързо изтегляха пари. Но под това има пукнатина, достигаща до финансите: нарастващите лихвени проценти оставиха банките, натоварени с нисколихвени облигации, които не могат да бъдат продадени набързо без загуби. Така че, ако твърде много клиенти използват своите депозити наведнъж, има риск от порочен кръг.
В света на инвестирането "хората питат кой е следващият?", каза Йенс Нордвиг, основател на компаниите за пазарен анализ и разузнаване на данни Exante Data и Market Reader. "Получавам много въпроси за това от моите клиенти".
На фона на тегленията на депозити в SVB главният изпълнителен директор призова клиентите да "запазят спокойствие".
Непосредственият риск за много банки може да не е екзистенциален, според анализатори, но все пак може да бъде болезнен. Вместо да се изправят пред голямо натрупване на депозити, банките ще бъдат принудени да се конкурират по-силно за тях, като предлагат по-високи лихвени плащания на спестителите. Това би подкопало печалбите на банките от кредитиране, намалявайки печалбите.
Малките и средните банки, където финансирането обикновено е по-малко диверсифицирано, могат да бъдат подложени на особен натиск, принуждавайки ги да продават повече акции и да размият настоящите инвеститори.
"Ужасни удари"
"Silicon Valley Bank е само върхът на айсберга", твърди Кристофър Уолън, председател на Whalen Global Advisors, фирма за финансови консултации. "Не се притеснявам за големите, но много от малките ще понесат ужасни удари", каза той. "Много от тях ще трябва да съберат капитал".
Членът на борда на Signature Барни Франк, бившият конгресмен, който формира половината от забележителния финансов закон на Дод-Франк след финансовата криза от 2008 г., каза, че Signature е претърпяла изтегляне на депозити за милиарди долари в петък.
"Това беше паника, генерирана от SVB", заяви той в интервю пред WSJ. "Бяхме добре до последните няколко часа в петък."
Клиентите на Signature ще получат обратно всичките си депозити, включително пари над лимита от $250 000 за федерална депозитна застраховка, казаха банковите регулатори.
Съвместен ход на Федералния резерв и Министерството на финансите предприеха изключителната стъпка за определяне на SVB и Signature Bank като системен риск за финансовата система, давайки на регулаторите гъвкавост за защита на незастрахованите депозити. Регулаторите се надяваха, че това и други ходове за защита на депозитите ще спрат въздействието на изплашените клиенти на други места в понеделник сутринта.
Докога паниката ще продължи и дали започналите фалити няма да се множат по ефекта на доминото - тепърва предстои да разберем.