Докога?
/ брой: 232
Мая ЙОВАНОВСКА
От години водим срамната класация по неравенство, по пропаст между бедните и най-богатите. И, както се очертава, ще продължим да сме начело. Което от своя страна очертава нуждата от по-социална политика в страната.
На гърба на българина, който през последните две години обедня още повече, се оказа, че банки и най-различни търговци натрупаха още по-големи печалби. Достатъчно е да припомним, че с всяка изминала година банките отчитат нови и нови ръстове на печалбите си. Които идват основно от всевъзможни такси, каквито те въведоха за щяло и не щяло.
Както вече стана известно, все повече българи посягат към спестяванията си, ако въобще ги имат, за да покриват битовите си сметки. От началото на годината, когато за пръв път в страната беше отчетена двуцифрена инфлация, най-ниските спестовни сметки на българите вече са почти ликвидирани. А очакванията са инфлацията да продължи да стопява по-малките спестявания - особено сега, през есенно-зимния период, най-вече при хората с по-ниски доходи.
Българите, на които пък банките не биха отпуснали кредити, все повече се оплитат с бързи заеми. Нерядко, за да покрият сметки или за храна. Сред тези борчове с повече от 23 на сто са нараснали за година необслужените. Сиреч хората не успяват да си плащат вноските.
Най-прясната статистика на "Евростат" от вчера показа, че повече хора в Европейския съюз все по-трудно свързват двата края. И ние отново сме на върха с най-малко хора, които са посрещали разходите си без затруднения - едва 3,6 на сто. Във Финландия този дял е над 40 на сто.
Почти толкова голям (40%) е у нас делът на населението, което трудно се справя с разходите си. Пак сe оказахме първенци в поредната негативна класация. Докога?
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.