Поредна доза "лекарство"
/ брой: 202
Евгени ГАВРИЛОВ
Казват, че инфлацията имала същото значение, каквото маслото за двигателя. Когато е повече, капакът се цапа, а когато е малко, двигателят прегрява. Както се вижда от данните на НСИ, поскъпването у нас бележи 25-годишен рекорд (стр. 4). А пък "Евростат" ни нарежда в топ 5 на страните в ЕС с най-висока инфлация. Така че капакът на българската икономика през последната година и половина доста се е зацапал. Понякога сравняват инфлацията и с отрова, защото, ако е в големи количества, убива, но при правилно дозиране може да има и здравословен ефект.
Тук изникват два въпроса. Първият е дали изобщо може да се говори за здравословно обедняване? Другият проблем е, че през годините на т.нар. преход обикновените хора поеха прекалено големи дози "отрова". Първите им бяха "инжектирани" през 1991 г., когато правителството на Димитър Попов освободи цените на всички стоки. Тогава инфлацията надмина 350%. Нещо подобно се случи и през зимата на 1997 г., когато цените в магазините се меняха през час.
Сега цените на енергоносителите ни подготвят за поредната доза, която явно няма да бъде последната. Защото, когато еврото официално измести лева, когато и да стане това, се задава следващата порция.
Колко голяма ще бъде тя? Засега можем само да гадаем.
А иначе условия за инфлация у нас има много - цените на енергоносителите, за които вече стана дума, политическата и здравната криза, икономическите дисбаланси. Сякаш инфлацията се изчислява от хора, които не влизат в магазин да пазаруват, защото там етикетите с цените рисуват съвсем друга картина. Управляващите през последните десетина години ни омайваха, че под техните грижи забогатяваме, защото заплатите непрекъснато се увеличават. Явно те не разбираха, че едно е да ти расте заплатата, а съвсем друго е да ти се увеличава банковата сметка и покупателната способност. Последното в днешни условия за обикновените хора е невъзможно, защото разходите на домакинствата нарастват значително по-бързо от доходите. А какво ни чака през зимата с тези цени на ток и газ? Не е за мислене.
Според изследвания на учени от БАН стандартът на живот у нас спрямо останалите страни от ЕС е 4 до 6 пъти по-нисък. И за да ги настигнем, ще ни трябват най-малко 45 години. Явно "лекарството" досега не ни помага.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.