09 Ноември 2024събота00:18 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Премиерът Николае Чука и неговият заместник Николае Гриндеану след като новият коалиционен кабинет бе одобрен от румънския парламент

Интервю

Мария Чернат:

Корупцията в Румъния продължава

Новата "Голяма коалиция" е различна от тези, които сме виждали в Германия, казва румънската журналистка

/ брой: 230

автор:Георги Христов

visibility 859

- Как успяха либералите и социалдемократите да постигнат споразумение, при положение, че доскоро бяха съперници?

Късият отговор е: много трудно! Дългият отговор ще трябва да вземе предвид един ключов фактор - парите! Има два източника на пари, за които се борят румънските политици. Първият е т.нар. фонд "Ангел Салини", който има за цел да финансира местни инициативи. Това означава, че румънските кметове ще имат достъп до средствата. Беше ключово да има някакъв прозрачен механизъм за достъп до тези пари. Това искаше съюзът "Спаси Румъния" - бившият партньор на социалдемократите. Националлибералите не бяха толкова настоятелни. Защо? Защото в Румъния кметовете са местни барони, които могат да "изстискат" много за себе си и своята партия, така е важно да получат достъп до обществени пари без много усилия. Но има и друг източник на пари, който е още по-изкушаващ - европейските фондове, които се разпределят през Фонда за възстановяване на ЕК. Говорим за 87 милиарда евро. Големи пари, големи интереси! Така че когато говорим за такива важни източници на средства за политиците и техните партии, съюзът беше неизбежен. Засега остава мистерия защо първият партньор на националлибералите - съюза "Спаси Румъния" - бе оставен извън играта. Освен това имайте предвид, че аз наистина очаквам  кметовете да извлекат максимума за себе си и своите партии. За съжаление това е публична тайна и доста познат начин на функциониране в румънската политика. 

- Означава ли това, че широко рекламираната борба с корупцията приключва? Какви са крайните резултати от нея?

Борбата с корупцията беше ПР упражнение, което имаше за цел да подмени истинската борба с ярки телевизионни прояви. Представата, че с връщането на социалдемократите се връща и корупцията е детинска идея, която за съжаление наивно се споделя от множество интелектуалци в Румъния и зад граница. Корупцията в Румъния никога не си е отивала. Просто антикорупционният ПР спря, когато на власт дойдоха "правилните политици" (десните националлиберали и съюза "Спаси Румъния").

- Очаквате ли това да е стабилна коалиция, като тези в Германия например? И има ли изобщо прилика?

- Не, няма прилика. Румъния има уникална политическа система, в която на практика управляват кметовете и всеки се стреми с всякакви средства да източи максимално количество публични пари. Това е мафиотски тип коалиция, в която са взели решение кой какво получава и колко. понякога такива коалиции, мотивирани от печалбата, са много стабилни въпреки идеологията, която е на последно място в приоритетите на румънските политици.

- Какво означава това предвид слуховете за натовски бази на Черно море? Има ли подкрепа такава идея в новото правителство и в каква степен?

Новото правителство се оглавява от бивш армейски генерал, г-н Николае Чука. Той е напълно подчинен на интересите на НАТО. Никой друг в Румъния не е по-послушен. Президентът Клаус Йоханис гарантира стабилността му, като направи така, че Румъния е една от малкото държави, които дават 2% от БВП за военно оборудване. Междувременно училища и болници са пред фалит. Ясно е защо САЩ избраха Румъния - няма по-възприемчива страна от нашата. Много от интелектуалците и голяма част от пресата подкрепят американската позиция. Само двама депутати от румънския парламент гласуваха против закупуването на оръжия. Любопитен факт е, че от военната база "Михаил Когалничеану" беше откраднато гориво за над 2 милиона долара...


Мария Чернат е завършила Факултета по журналистика и комуникационни науки и Факултета по философия на Букурещкия университет. В момента е преподавател и журналист. От 2011 г. насам е публикувала статии в множество румънски и чуждестранни издания.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ