Кални войни
/ брой: 95
Америка толкова се уплаши от възхода на Китай, че вече започна да прави отчаяни ходове, за да го спре).
Последиците от това ще са сериозни не само за САЩ и Китай, а за целия свят. Търговската война, която Тръмп подпали, вече заплашва и Европа, защото от Вашингтон настояват и ние да се откажем от китайската техника. И какво ни остава в такъв случай? Ами да купуваме американска. Това е и целта в крайна сметка.
Добре, но в последните години китайските смартфони и мрежово оборудване са хем по-евтини, хем - звучи парадоксално, но факт - по-качествени от американските. И защо САЩ - страната, където "свободният пазар" е нещо като религия - предприема стъпки точно в обратната посока?
Историята си има предистория - когато преди приблизително 40 години американските корпорации пристигат в Китай, сделката е проста и ясна - вие използвате нашите ресурси и изключително евтина работна ръка, в замяна на това ние получаваме ноу-хау, технология и достъп до американския пазар. Дълги години тази взаимноизгодна сделка не притесняваше никого. Изведнъж обаче се оказа, че ученикът започва да задминава учителя - "Хуауей" вече продава повече телефони от "Епъл" в световен мащаб.
Но освен желанието за световно господство има и идеологическа причина. Възходът на Китай ясно показва, че успешна икономика може да се прави не само при либерализиран капитализъм. Че даже по-успешна от американската. Това признание обаче е абсолютно табу, затова е и хвърлянето на кал, че Китай "мами". Е, как над 30 години никой не забеляза?
Хубавото в случая е, че калното блато, в което Тръмп се опитва да вкара света, ще навреди на първо място на САЩ. А от това ще спечелим всички останали.