Над 242 хиляди души са с режим на водата
В четири населени места в живителната течност са открити отровни вещества
/ брой: 211
Над 242 хиляди души в България все още са с режим на водата, сочат данни на МРРБ. Това е лек спад в сравнение с лятото, когато в пика на жегите без достъп до вода бяха 345 хил. души и на десетки места беше обявено бедствено положение.
Експерти обясняват, че една от основните причини е сериозното засушаване и повишаване на температурите. Не по-маловажна е и остарялата ВиК мрежа, заради която по пътя се губят около 70% от питейната вода.
Въпреки това от екоминистерството обясняват, че от язовирите, които те управляват, няма нито едно населено място на воден режим, данните показват, че водата във водоемите значително намалява.
Водоемите, които се ползват за снабдяване на хората с питейна вода, са 12 и са пълни малко над 65%, показва статистиката на МРРБ. В сравнение с нивата по същото време на миналата година се забелязва спад с 11%. Тогава питейните язовири са били на 76,1% пълни.
Както ДУМА писа, в ситуация на воден режим за около два месеца е част от Велинград заради прехвърляне на водоподаването от новия водопровод. До 20 ноември ще се извършва ремонт в язовирен район "Батак“, заради което ще спре основното трасе, което захранва града с вода. За временно решаване на проблема от общината са започнали изграждането на алтернативни трасета високо в планината. Въпреки това водоподаването ще бъде намалено и ще бъде въведен режим.
Плевенчани също са на драстичен воден режим - чешмите са сухи от 10 до 18 часа и от 22 до 6 часа.
Големият проблем на Плевен, Ловеч и Троян е, че нямат изграден язовир. Проектът за изграждането на водоема "Черни Осъм" беше стопиран, но в края на август регионалният министър инж. Виолета Коритарова обяви, че той ще бъде размразен. Кметът на Троян Донка Михайлова уточни, че преди държавата да обявява изграждането на язовир "Черни Осъм", трябва да реши въпроса с реконструкцията на довеждащия водопровод. Тя припомни, че проектът за изграждането на язовира датира от десетилетия и е спрян заради изразено недоволство от страна на местното население и опасения за въздействието му върху околната среда.
Вчера стана ясно, че водата в град Шивачево не е годна за пиене и готвене заради наднормено количество уран и обща алфа активност. Тежки метали бяха открити в питейната вода в ломските села Станево и Долно Линево. Замърсена с колиформи е водата в село Комощица, община Якимово, която също не става за пиене и готвене.