06 Ноември 2024сряда11:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Игра на тронове" се пренесе в ЕС

Предстоящата среща на върха в Брюксел трябва да вземе много важни и също толкова трудни решения

/ брой: 114

автор:Георги Христов

visibility 2352

Три седмици след изборите за Европейски парламент големият пазарлък (сполучливо сравнен от кандидата на ПЕС Франс Тимерманс с "Игра на тронове") кой ще заеме четирите водещи позиции в ЕС навлиза в решаваща фаза тази седмица. Затишието, което наблюдавахме до момента, не може да продължи още дълго, защото сроковете започват да притискат европейските лидери.
И ако предишните срещи на върха бяха доминирани от темата за напускането на Великобритания, сега Европейският съвет ще трябва да определи бъдещето на съюза за следващите 5 години и няма време да се занимава с британската мелодрама. Председател на Европейската комисия (на мястото на Жан-Клод Юнкер) се избира съвместно с Европейския парламент, но останалите три позиции са единствено в ръцете на съвета. Така в четвъртък може да очакваме нов председател на Европейския съвет (на мястото на Доналд Туск), нов върховен представител на ЕС по външните въпроси и сигурността (досега Федерика Могерини) и нов председател на Европейската централна банка (досега Марио Драги).
Такава точка присъства в дневния ред за срещата, но дали това ще се случи, не е съвсем ясно. Основният проблем са търканията между двете големи сили - Франция и Германия. Еманюел Макрон е твърдо против подкрепяната от Ангела Меркел кандидатура на Манфред Вебер (ЕНП) за шеф на ЕК. Германският канцлер от своя страна даде да се разбере, че ако Франция бламира избора му, Берлин ще "отмъсти", като блокира евентуални френски кандидатури за останалите постове. Затова в европейската преса се предполага, че такава патова ситуация може да доведе до невъзможност да се вземат решения тази седмица.
При този сценарий е възможно да се насрочи нова спешна среща още в началото на юли, а през това време зад кулисите да вървят тежки преговори за постигане на консенсус. Откритата война е най-малко вероятна заради негативното публично послание, което би изпратила. Друг вариант - предложен от Доналд Туск - е да се вземат решения за останалите три поста, където съветът не трябва да се съобразява с ЕП и партийните фракции в него. Това обаче ще ограничи възможностите за маневри по отношение на ЕК - а от този пост зависи посоката, в която ще се движи Европа в следващите 5 години. Има също вероятност европейските лидери да продължат играта на котка и мишка до юли, като изчакат евродепутатите да се съберат, да си изберат председател на ЕП (това трябва да се случи на 2 юли) и след това да реагират според развитието на ситуацията.
И докато "играта" на Меркел е ясна - тя е част от ЕНП и няма мърдане, Макрон има различни опции пред себе си. Все още не е ясно с кого ще се коалират либералите (АЛДЕ), към чиято група се присъедини партията на френския президент. За пръв път ЕНП и ПЕС няма да могат да направят "голяма коалиция" от германски тип, а за да се осигури мнозинство, ще са необходими гласовете на поне 3 партийни групи - което при сегашната фрагментация изглежда много, много сложно.
За нас остава да се надяваме, че посланието на европейските избиратели - които в голямата си част се дистанцираха от досегашния модел, доминиран от ЕНП - ще бъде чуто и ПЕС ще има възможност да оглави ЕК, а оттам и европейската политика. Един обновен, по-социален ЕС е жизненоважен за бъдещето на континента.

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 709

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 649

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 707

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 606

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ