Доверието в ГЕРБ се срина главоломно за месец
СРС-скандалът изяде 6% от подкрепата към Бойко Борисов, партията му загубила 1/3 от електората си за година
/ брой: 37
С четири пункта е спаднало доверието в управляващите само за месец, като в момента е 27%. Това сочат данните от проучване на социологическа агенция "Галъп" за нагласите на обществото към последните скандали с изнесените разговори, подслушани със спецсредства. Доверието към Бойко Борисов е почти равно на недоверието в него - 39% към 38%, като се е сринало с 6 пункта. Такава разлика е отчитана само веднъж - през 2008 г., по времето, когато Борисов беше кмет на София и имаше криза с боклука.
Недоволството си към масовото използване на СРС-та от МВР са изразили 51%, а 39 на сто смятат, че за това е виновен Цветан Цветанов. Около 34% от запитаните са на мнение, че вътрешният министър трябва да подаде оставка след СРС-скандалите, а 21% смятат, че той трябва поне да се извини. 30 на сто от запитаните смятат, че Бойко Борисов има вина за скандала с известния като Мишо Бирата. По 24% са на мнение, че премиерът трябва да подаде оставка или да се извини.
За една година управляващата партия е загубила 1/3 от електората си. През февруари 2010 г. 39% от населението е щяло да гласува за ГЕРБ, ако е имало парламентарни избори. Година по-късно процентът е 27,3. През януари 2011 г. процентът е 31, а в началото на декември м.г. - 32%. При останалите партии няма промяна, като за БСП биха гласували 15,7%, а за ДПС - 6,1%, "Атака" - 2,8%, Синята коалиция - 2,3%, а партията на Яне Янев би получила под 1 процент.
Главоломен спад се наблюдава и в доверието в сферите, за които се е смятало доскоро, че правителството се справя, а именно борбата с престъпността и корупцията. Повечето от запитаните накъде отива България - към по-добро или към по-лошо, дават втория отговор. Най-сериозна е критиката на обществото към правителството по отношение регулацията на цените.
Като интересен момент социолозите Първан Симеонов и Кънчо Стойчев отчетоха, че се увеличава броят на хората, които заявявят, че няма да гласуват, като през февруари той е достигнал 40%.
Политиците с най-висок рейтинг са еврокомисарят Кристалина Георгиева, следвана от министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. Бойко Борисов остава на трето място в класацията.
Според Кънчо Стойчев, ако Бойко Борисов не предприеме стъпки спрямо Цветанов, той ще продължи да дърпа партията надолу. Социологът припомни, че почти преди година вътрешният министър дори е изпреварил по доверие премиера, заговори се, че ще става президент, и явно Цветанов се е самозабравил. Стойчев се аргументира с това, че използването на спецсредства по "такъв левашки начин е, меко казано, непрофесионално". Социологът коментира и че основният проблем на властта е тяхното управление.
Друг проблем на ГЕРБ, който социолозите отчетоха, е това, че те разделят нацията на две. Отговорите на електоратите на всички партии са сходни, дори и тези на привържениците на леви и десни, докато единствено контраст се вижда при ГЕРБ и "Атака", обясниха от "Галъп". Оттам допълниха, че в обществото текат процеси на разочарование и основната причина е упорството на управляващите за тяхната правота. "Тук обаче не става въпрос за грешки, а за гафове, защото става дума за съзнателни действия", бе категоричен Стойчев. "Това не са хора, които имат капацитета да признаят грешките си", заключи той.
Разлика между ГЕРБ и БСП се стопи до 9%
С 4 пункта за един месец е спаднала подкрепата за управляващата партия ГЕРБ, отчетоха и от агенция "Афис". Същевременно това се съчетава с мобилизация в сектора на нейния основен конкурент БСП, подкрепата за която е нараснала с 2 пункта. По този начин дистанцията между двете водещи политически сили при евентуални извънредни парламентарни избори вече е само 9%, сочи социологическото проучване. Според него, ако изборите бяха днес, 29% биха гласували за ГЕРБ, 20 на сто за БСП, 8% - ДПС, 5% - "Атака", 4% - Синята коалиция. Според проучването за една година ГЕРБ е загубила почти цялата си електорална периферия и вече си личат загубите в нейното твърдо ядро.