18 Ноември 2024понеделник07:37 ч.

Зад фасадата

Интереси и доктрини

/ брой: 152

автор:Андрей Пантев

visibility 3837

Добрите познавачи на историята на френския абсолютизъм отлично знаят, че кралят-Слънце Луи XIV Капе никога не е произнасял фразата: "Държавата - това съм аз!" Напротив, казвал е, че: "Интересът на държавата трябва да върви най-напред. Нейното добруване прави нашата сила и слава!". Но тогава и днес фразата звучи логично и навсякъде е придобила гражданственост. Защото думата "интерес" няма конкретно съдържание. То е ситуационно определяно според текущата и перспективната политическа ситуация. В разбирането на това неясно понятие винаги ще има елемент на противопоставяне. Защото това, което е добро за едни, независимо дали става дума за държави или програми, невинаги е добро за останалите. Хармония в сферата на интересите трудно се постига, да не кажем, че няма! Вариантите за ефективна защита на национален интерес са ситуационни. Видяно през призмата на тогавашния ход на войната, през лятото на 1915 г., ние правим правилния избор, като отиваме към Централните сили. Така може да се каже и за нашето партньорство с Третия Райх по-късно. Такъв избор невинаги е мотивиран само от предварителни предпочитания или користолюбие. Има истински патриоти, които са смятали, че така е по-добре за България. Срещу тях е стояла също патриотична група, която е смятала точно обратното. Но това, което е прагматично в момента, невинаги остава прагматично в перспектива. Тази заблуда може да бъде преодоляна не със сърце, а с ум. Виждането на политическата перспектива "напред", а не в близките 2-3 години, е отличителната черта в способностите на един политик, което го прави различен от другите професии.
Защо толкова лесно се приема измислената фраза на Луи XIV? Защото сме склонни да вграждаме колективните интереси в поведението на водача. Утвърденото лидерско поведение обикновено се приема в единствено число. Казваме почтително "Век на Луи ХIV", което е френски аналог на нашето "при бай Тошо". Не е същото, но едното име за цяла епоха остава. Да не продължаваме с аналогиите... След време, разбира се, някои заплащат за еуфорията около името им, както е платил горкият внук на Краля-Слънце. А думата "интереси" продължава да има магнетичен ефект. Въпреки че в нея като изказ няма нищо поетично, нито дори привлекателно. Понякога тя звучи битово вулгарно, особено когато се отнася до кариеристичен тарикатлък или цени в бакалница. Може би поради това ние прилагаме думата "национален", за да изглежда интересът или интересите по-привлекателни. Не помня обаче това да е било любимата дума на нашите национални герои. Нито да има нещо възвишено в самата нея. Но днес това е задължителна част от обществено-политическата лексика. Може би, защото именно това липсва.
Някога Ст. Стамболов казваше, че дори и с 30 процента да са по-неизгодни българските поръчки за нашето стопанство, те следва да бъдат предпочитани пред чуждите. А неговият опонент д-р К. Стоилов задължаваше българските служители да носят дрехи местно производство. Днес това се приема архаичен държавен протекционизъм. Но в исторически план такава политика е оценявана с позитивен знак, без непременно да е донесла желаните резултати. Това законотворчество трудно се поддържа в свирепите условия на пазарната икономика. Представяте ли си някой да задължи държавните служители да не консумират македонски домати или турски пъпеши?
Каквото и да означава национален интерес, той вече не е въпрос на територия. Роенето на балканските държави след смъртта на Югославия е последното териториално разместване на полуострова. То е мотивирано с етно-историческа аргументация, с миротворчески намерения или с изобретяването на нови езици, без което съществуването на държава на Балканите няма официална причина. Предишното значение на национален интерес има сериозни корекции и в икономически смисъл. Дори и в САЩ вече не е на мода лозунгът отпреди 30 години: "Бъди американец! Купувай американското!". Тогава самите американци се шегуваха, че на гърба на тази патриотична табелка било написано: "Направено в Япония". Днес Китай заема същата позиция, без да засяга родолюбието на никого. Изглежда, че пазарната икономика е непобедима навсякъде. В същото време Европейският съюз не е тепих за пехливани. В него сътрудничеството би следвало далеч да надделява евентуалното съперничество. Евродепутатите представят всички страни. Реалността, че не е така, свидетелства колко неунищожимо е националното предпочитание. Самото съчетание там "защитаване на националните интереси" предполага въпроса срещу какво и кого? Нима сме там, за да бъдем нападани. Ако ние надхитрим румънците или унгарците за европейски фондове, това ли е защита? И нима самите те следва да се защитават срещу нас?
Ние често цитираме фразата на Палмерстон за "вечните интереси". С нейния цинизъм потомственият лорд напомня, че интересите се реализират с подвижни, а не застинали доктрини и стратегии.  Няма вкаменени методи, които да са фиксирани в текст, освен баналностите, че България следва да бъде свободна, демократична и просперираща. Това също искат и сенегалците за Сенегал. Повелителните доктрини са атавизъм от по-миналия век. Ами ако сега срещнем процеси, които не са предвидени в  доктрината? Нейното изпълнение предполага, че ти контролираш европейската политическа динамика. Но нашият случай не е такъв!

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ