04 Юли 2024четвъртък12:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лихвите по потребителските кредити тръгнаха нагоре

/ брой: 122

автор:Дума

visibility 1225

Лихвите по потребителски кредити на домакинствата през май тръгнаха нагоре, след като от началото на годината няколко поред месеца поред статистиката на БНБ отчиташе намаления.
Средната лихва по новоотпуснатите през май потребителски заеми е 9,03%, което с 0,77% повече от април. Заедно с всички допълнителни такси и комисиони годишният процент на разходите по обслужване на тези заеми е средно 9,67%. Това е по-точният измерител за цената на кредита и тук увеличението спрямо предния месец още по-голямо - с 0,83%.
Предстои да видим дали този ръст ще продължи и в следващите месеци. Вероятно много банки са прекратили промоциите си през май, което е довело до повишение на средната лихва по потребителските заеми.
Междувременно стана известно, че банките в България са акумулирали 1,5 млрд. лв. печалба само в рамките на първите пет месеца от годината. В сравнение със същия период на миналата година печалбата им расте със 166 млн. лв., или 12,4%, показват данните на Българска народна банка (БНБ). Това е далеч от миналогодишните ръстове от над 50%, но по всяка вероятност говори за нова рекордна година за банковата система.
Статистиката показва още, че основно положителният финансов резултат се дължи на приходите от лихви. Кредитирането продължава да е силно, като в жилищния сегмент например годишният ръст през май достига 24,4% – невиждана стойност от 2009 г. насам.
Приходите от такси пък играят по-малка роля при формирането на нетния финансов резултат. Нетните доход от такси и комисиони растат едва с 40 млн. лв., или 6,7% до 641 млн. лв.
Само за месец май активите в банковата система растат с 258 млн. лв. до 175,4 млрд. лв., като над 70% от тях са генерирани в трите най-големи банки на българския пазар – Банка ДСК, Обединена българска банка и УниКредит Булбанк.

КЗК разследва "Билла" за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 125

Тол системата с 500 млн. лв. приходи

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 125

ЕС въвежда мита върху всички онлайн стоки от Китай

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 125

Все повече кандидати са срещу Льо Пен

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 125

240 пожарникари изпраща Европа в Гърция

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 125

Швейцария спира опасно сръбско царевично брашно

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 125

ЕК дава 1,2 млрд. евро за Западните Балкани

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 125

Безпощадно

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 125

Различията с ГЕРБ са сериозни

visibility 0

/ брой: 125

Принципен въпрос

visibility 0

/ брой: 125

Разрив и раздори в ДПС

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ