Капка по капка...
/ брой: 77
Поредното искане за развалянето на концесионния договор между Столичната община и "Софийска вода" бе поставено вчера. Този път от ВМРО. Това обаче в случая няма значение. Защото този въпрос се появява на дневен ред не за първи и може би не за последен път. А сагата с дружеството, снабдяващо софиянци с вода, се точи повече от 10 години.
Всеки въпрос по начало има няколко гледни точки. Тук обаче тя е само една - водата на софиянци наистина е златна. А това явно е в интерес и на тези, които трябва да регулират цените, на тези, които трябва да отстояват интересите на гражданите като институция и като страна от договора с концесионера и т.н., т.н. И то не заради друго, а просто защото още при сключването на договора със "Софийска вода" през 1999 г. общината парафира една цена на кубик. След това обаче поради поредните "наложителни" причини тя скача на 50 ст. И капка по капка, после пък стана 80 ст., докато достигне сегашната си стойност - 1.05 лв. за кубик. А експерти прогнозираха, че с това темпо цената ще стигне и 2.50 лв.
Може да замазваш една грешка един, два пъти, но на третия път нещата обикновено лъсват. Защото да се обяснява на софиянци, че водата им е безценна, някак си не върви. И това го обясниха също експерти преди години - водата на столицата си тече надолу и не е нужна кой знае каква инвестиция за помпи... да речем. Съвсем отделен е въпросът кой се подписва под документите за огромни инвестиции, водещи след себе си поредния скок на цената на водата.
И не само. Къде са всички комисии, регулатори, общински служители, когато става въпрос за загубите на "Софийска вода". Още от отдаването на ВиК тръбите на софиянци в частни ръце частникът има загуби все около 60-те процента. Първоначално бе заложено грандиозното обещание загубите да спаднат до 30-32 на сто. Но дори данните на самото дружество показват, че и през 2009 и през 2010 г. загубите продължават да си се въртят около 60% и отгоре. А това се плаща не от друг, а от софиянеца.
Като се вържат инвестиции плюс загуби излиза чисто и просто като капка вода, че един частник върти в лабиринта на схемите си за забогатяване близо 2 милиона души.
Защото, ако имаше инвестиции като инвестиции, нямаше да има толкова загуби.
Защото то на това не му се вика дори частно дружество. Логиката на частника е малко по-различна - плащат ти, предоставяш услуга. Само че за да се спазва тази логика, трябва да има правила, чието пък спазване да се следи от съответните органи. Е, май точно това липсва в Софията... А иначе е много лесно да пратиш съдия-изпълнител на някой, който не си е платил една-две сметки. И някак си не е редно и да се лъжат софиянци, че прекратяването на договора ще доведе до загуби за столицата заради неустойки. Те ще бъдат между 60 и 80 млн. лв. В момента община и частник бъркат в джоба на софиянци, за да изплатят заем от предишното дружество-майка, чиято сума заради огромни лихви е 72 млн. лв.
На това дори не му се вика монопол... А столичани да пият една студена вода!