Изборите догодина "2 в 1"
/ брой: 255
Местните избори догодина и вотът за президент ще са в един ден. Това обяви гербаджийката Искра Фидосова, след като заедно с депутати от управляващата партия и "Атака" внесоха проекта за нов изборен кодекс в деловодството на парламента. Фидосова се похвали, че документът е "рожба" на усилена работа в продължение на девет месеца. Той съдържа 306 члена и 21 параграфа.
Управляващите са заложили, по думите на Фидосова, на множество мерки срещу купуването на гласове, контролирания вот и изборния туризъм. Връща се денят за размисъл, който беше отменен за пръв път на парламентарните избори през 2009 г. Според Фидосова обаче така била дадена възможност на "брокерите" още по-лесно да търгуват с гласове дори до сутринта на деня, в който се провежда вотът.
Управляващите са наложили и допълнителни мерки, които касаят хората с увреждания. Фидосова беше категорична, че неграмотните или пък тези, които просто са заявили, че не виждат, вече няма да могат да искат придружител в "тъмната стаичка". Хората с уввреждания ще бъдат задължени да представят ТЕЛК, удостоверяващ заболяването им. Ако им бъде разрешено да гласуват с помощта на придружител, неговите данни ще бъдат записвани в отделен списък. След това ще бъдат проверявани от ГРАО и ако бъдат установени нарушения, ще последват изключително високи санкции.
Изборният туризъм ще бъде спрян със завишени изисквания за отседналост, обясни още Фидосова. Вместо досегашните 10 месеца, вече ще се изисква даденият избирател да е живял не по-малко от 12 месеца на постоянния си адрес в страната. Толкова трябва да е живял в България, за да може да се кандидатира.
Предвижда се изборът в бюлетината да се отбелязва само чрез зачеркване със знака "Х" и това да става само със син химикал. Обяснението на управляващите за избрания знак бе, че така ще попречат на купувачите на гласове да контролират "продавачите" чрез различни символи и цветове.
Като мярка срещу купуването на гласове е предвидено личните данни на избирателите - ЕГН и лична карта, да се дописват в самия ден на вота. Избирателните списъци ще бъдат качвани и в интернет - на сайтовете на ГРАО и на общината. Вече няма да се издават удостоверения за гласуване на друго място, включително и на застъпниците на партиите.
Въвежда се преференциално гласуване в пропорционалните листи - за евроизборите 10% праг (досегашният бе 15%,), при парламентарния вот - 20 на сто, въпреки че първоначално от ГЕРБ настояваха той да бъде много по-нисък, за да може да действа реално. При гласуване за общински съветници въобще няма опция за пренареждане. Предлага се и намаляване на броя им.
За пръв път се въвеждат регионални преброителни центрове. Предложението бе направено от Синята коалиция и неправителствените организации. Гласуването в чужбина ще става в консулски и дипломатически представителства. Ако избирателите искат да бъде разкрита секция и в друго населено място, ще могат да го заявят електронно до министъра на външните работи.