
Габриел Вълков:
Младите хора трябва да са съавтори на бъдещето си
На кръгла маса бяха дискутирани проблемите на младежите у нас
/ брой: 72
"Младите хора трябва да са съавтори на своето бъдеще. Нужни са много работа, много срещи и още по-смислени разговори за решаването на проблемите им. Комисията по въпросите на младежта и спорта няма да бъде затворен орган, а отворено поле за идеи и политики. Младите хора не са просто бенефициенти, а част от създателите на политиките, които ги засягат. Само така можем да постигаме общи цели и да изградим България като място, в което младите не просто остават, а се развиват и сбъдват мечтите си.“ Това заяви председателят на Комисията по въпросите на младежта и спорта в НС и лидер на МО в БСП Габриел Вълков на кръгла маса на тема „Перспективи и предизвикателства пред младите хора в България“. В дискусията се включиха над 100 участници - народни представители, заместник-министри, представители на синдикати, граждански организации, фондации, политолози, социолози и ръководствата на младежките структури на партии. Домакин беше Националната спортна академия „Васил Левски“.
По своя мащаб, представителност и съдържание това е най-голямата кръгла маса на тема младежки политики в България за последните години.
В откриващото си изказване Вълков подчерта, че това е изпълнен ангажимент към младите хора и заявка за нов тип политическа култура.
В рамките на форума бяха дискутирани ключови проучвания и анализи, свързани с проблемите на младите хора. Фондация „Фридрих Еберт“ представи новото си изследване за младежта „Оптимизъм за личността, песимизъм за обществото“ чрез доц. д-р Борис Попиванов, който очерта социално-политическите нагласи на българската младеж в условията на несигурност.
Националният младежки форум чрез своя председател Атанас Радев представи задълбочен анализ на държавната политика за младежта, който идентифицира системни дефицити и нуждата от стратегическо планиране. Зам.-министърът на младежта и спорта Петър Младенов представи два актуални доклада на министерството, свързани със състоянието и предизвикателствата пред младежкия сектор. "Младежкият сектор у нас страда от перманентна липса на активен и равнопоставен диалог с институциите. Това трябва да се промени, защото младите хора не са просто публика, а реални съавтори на политиките, които засягат живота им", подчерта той.
"Младите хора са нашият най-ценен капитал. Те са носителите на идеи, енергия и промяна. Но твърде често те са и сред най-уязвимите групи. Неосъзнаването на потребността от образование впоследствие ги изправя пред несигурност, ниско заплащане и реализация в България. Много често те се изкушават от пороците на съвремието - наркотици, алкохол и др., заяви депутатът от левицата Петя Цанкова. Тя е категорична, че държавата трябва да играе активна роля в опазване живота и здравето, както и за създаването на възможности за младите хора да останат и да се развиват в България чрез работеща национална стратегия.