15 Август 2025петък17:37 ч.

Историческа победа за Израел обяви Нетаняху

Край на 12-дневната война оповести Иран, примирието се спазва

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 4884

Във видеообръщение премиерът Бенямин Нетаняху обяви, че Израел е постигнал историческа победа. "Постигнахме историческа победа, която ще остане за поколенията. Премахнахме две непосредствени екзистенциални заплахи - заплахата от унищожение с ядрени бомби и заплахата от унищожение с 20 000 балистични ракети. Ние замразихме ядрения проект на Иран и ако някой се опита да възроди този проект, ще действаме със същата решителност и сила, за да попречим на всички такава опити. Иран няма да има ядрено оръжие“, зарече се той.
"Изпълнихме всички цели на операцията, както бяха определени за нас, дори по-добре, отколкото очаквахме", обясни и говорителят на армията генерал Ефи Дефрин, цитиран от местните медии. "Оценката е, че значително сме повредили ядрената програма, и мога да кажа, че сме я върнали с години назад. Но все още е твърде рано да се каже, ние разследваме резултатите от ударите по различните части на ядрената програма“, добави той. Според началника на Генщаба Еял Замир сега Израел отново ще се фокусира върху Газа и "Хамас". 
Иранският президент Масуд Пезешкиан обяви "край на 12-дневната война" в обръщение към нацията. Той отбеляза, че мащабът на разрушенията в Израел вследствие на ответните удари на иранските въоръжени сили е показал на света, че "цената на тази авантюра срещу велика страна като Иран е ужасна". Президентът подчерта, че вярва във възможността за мирно съвместно съществуване на страните от Близкия изток. В същото време иранският парламент гласува за временно спиране на сътрудничество с МААЕ. Окончателното решение ще вземе върховният водач аятолах Али Хаменей.   
Израел съобщи, че 4 часа преди влизането в сила на примирието неговите сили са убили стотици ирански служители по сигурността и членове на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция.
Иран от своя страна е изстрелял поредица от ракети малко преди крайния срок, а и след това. 
Като цяло обаче прекратяването на огъня между Израел и Иран се спазва, след като американският президент изригна и нареди да се прекратят нарушенията. Израел отмени във вторник повечето извънредни ограничения за цивилното население.
Доналд Тръмп разкритикува някои медии в САЩ, внушаващи, че атаките на американските военни не са унищожили иранските ядрени съоръжения. „Фалшивите новини на Си Ен Ен и запътилият се към провал „Ню Йорк Таймс“ се обединиха в опит да омаловажат една от най-успешните военни операции в историята“, написа Тръмп в социалната си медия „Трут Соушъл“, изписвайки всичко с главни букви. „Ядрените обекти в Иран са напълно унищожени! И "Таймс", и Си Ен Ен са подложени на остра критика от страна на обществеността“, продължи Тръмп. Тези и някои други медии, свързани с Демократическата партия, се позовават на разузнаването, че ударите от 13 юни не са унищожили подземните ядрени съоръжения на Иран.

Показаха за първи път българската монета от 1 евро

автор:Дума

visibility 1155

/ брой: 151

Несъбраните пари в бюджета могат да стигнат 8 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 1137

/ брой: 151

Икономиката с ръст от 3.1%

автор:Дума

visibility 1105

/ брой: 151

Тръмп и Путин със среща на четири очи

автор:Дума

visibility 1159

/ брой: 151

Съединените щати спират чуждестранните помощи

автор:Дума

visibility 1109

/ брой: 151

Светът остава разделен за пластмасата

автор:Дума

visibility 1279

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 1124

/ брой: 151

Геополитическо воайорство

автор:Александър Симов

visibility 1170

/ брой: 151

Вода газим, жадни ходим

visibility 1225

/ брой: 151

Срещите Москва - Вашингтон - со кротце и с повече кьотек

visibility 1197

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ