Борисов спря енергийни проекти
Не мога да повярвам, че е казал такова нещо, втрещи се енергийният министър Трайчо Трайков. Решение на правителството няма
/ брой: 132
България се отказва от участие в проекта за изграждането на петролопровода "Бургас-Александруполис" и замразява строежа на АЕЦ "Белене". Това обяви изненадващо вчера министър-председателят Бойко Борисов, след като приключи срещата му с посланици от Европейския съюз.
Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков не искаше да приеме като истина казаното от Борисов. На обсадилите го журналисти Трайков каза: "Това сигурно сте го сънували вие, защото аз нито съм го решавал, нито съм го казвал". След обяснението на медиите за думите на премиера Трайков каза: "Не мога да повярвам, че го е казал. Не сме решавали, че няма да участваме нито в единия, нито в другия проект."
Борисов обяви, че хора от Бургас и района не одобрявали строителството на петролопровода, а трасето преминава през защитени местности и няма гаранции за скорошно изплащане. Видяхме какво се случи с Мексиканския залив, посочи Борисов. Той обяснил на посланиците колко е бурно морето, колко е тесен заливът, какво означава всеки ден да влиза танкер там и какво означава разлив на танкер. "Ефективността на проекта е... В десетки години напред би могъл да се изплати някога. Е, какво налага в условията на криза да го говорим дори?", отсече Борисов.
Според премиера България замразява строежа на АЕЦ "Белене", защото няма ясен план кога ще се върнат вложените пари. Според Борисов са необходими 26 млрд. лв. за построяването на централата. Всеки, който ми даде цената и да обсъждаме цена и откъде ще вземем парите, сме готови веднага да седнем да говорим с него. Иначе това си е само голи приказки.
Бившият енергиен министър Румен Овчаров заяви по-късно, че се надява министър-председателят да схваща за какви загуби става дума, както политически, така и геополитически, а и чисто икономически. България ще заплати 2 млрд. евро, за да приключи проекта "Белене", вместо да даде 2 млрд. евро, за да имаме работеща най-евтината АЕЦ в целия ЕС", заяви Овчаров.
"Това сигурно сте го сънували вие, защото аз нито съм го решавал, нито съм го казвал", лаконичен бе Трайчо Трайков в парламента вчера, след като бе залят от репортерски въпроси в парламента. След обяснението, че това е било заявено от премиера, Трайков каза: "Не сме решавали, че няма да участваме нито в единия, нито в другия проект."
По думите на министъра за "Бургас-Александруполис" е ясно, че гражданите са против, че се прави всичко, за да се съобразят с настроенията на гражданите. Министърът обясни, че проектът в момента не се бави по наша вина, а защото се извършва екологична оценка. Преди ден обаче чужди издания цитираха руския енергиен министър Сергей Шматко, който в прав текст казва, че се очаква ясно решение на България за проекта, както и това, че Москва дава време на правителството до есента да реши за петролопровода. Има съвсем обективни проблеми, свързани например с осигуряването на суровина за него и с икономическите му показатели, каза вчера Трайков и добави: "Ние правим това, което се очаква от нас като партньор по проекта, като имаме предвид всички настроения в страната, но в крайна сметка отношението на гражданите на района е част от решението дали да се участва в един проект."
По отношение на Белене също няма решение за замразяване. Има процес за търсене на чуждестранен стратегически инвеститор и от тази гледна точка ние сме разговаряли с партньорите си по проекта, докато не се осигури правилно финансово приключване на проекта, да не се извършват съществени дейности, свързани с ангажирането на големи финансови средства.
По-късноговорителят на руската Транснефт Игор Демин заяви, че компанията не е получавала официално изявление, че България излиза от проекта Бургас-Александруполис, предаде ПРАЙМ-ТАСС. "Отбелязваме признаци, че българската страна не участва много активно в изпълнението на проекта, но за да се вземе решение по проекта, трябва да бъде получено официално потвърждение на тази позиция. Засега такова няма", каза Демин.