10 000 молби за работа събрани за Дянков
23 на сто от младежите са без препитание, младите социалисти с три мерки срещу безработицата
/ брой: 49
Над 10 000 младежи са дали молбите си за работа в кампанията на младежите в БСП "Дянков, назначи ме". Над 5600 пък са подали молбите си на сайта на кампанията - www.gospodinministar.com, която тече от близо година. Това съобщи вчера председателят на Младежкото обединение в БСП Явор Гечев по време на дискусия "Младежката безработица - път без изход?". "Втора поредна година безработицата е един от най-сериозните бичове в обществото. И тя е сериозно подценяван проблем", коментира Гечев.
23% от младите хора са безработни, като от тях 18 на сто са временно безработни, а 5 процента трайно са без работа. Тези данни на социологическа агенция "Афис" от февруари тази година бяха представени по време на дискусията. Най-висок е процентът на младите хора без работа в селата - 58%, а в градовете достига до 35 на сто. Сред младите мъже безработицата е по-ниска, но пък жените имат повече желание за преквалификация, сочи проучването. 34% от младежите с основно образование са безработни, а всеки четвърти млад човек със средно образование е без работа. Всеки пети се занимава с дейности, различни от придобитата квалификация. Младежката безработица рязко е скочила в сравнение с края на 2008 г. За сравнение пък с 2005 г. безработните млади хора до 27 години тогава са били 34 000, сега те са над 74 000, на възраст до 24 години.
Три мерки за решаване на проблема с младежката безработица представиха вчера от младежкото обединение на БСП. Първата от тях е прякото свързване на образованието с реализацията и изработването на Национална карта "Образование - реализация", а мотивът е много специалисти в една област и липсата на такива в друга. Вторият мотив е нуждата на бизнеса от специалисти и несъответствието на образованието. Именно заради това младежите настояват да се разработи вариантът, в който бизнесът да може да излъчва преподаватели, да има изисквания към университетските специалности, както и да дава стипендии. С документа трябва да се ангажират социалното и образователното министерство. За пример младите в БСП дадоха Банско, където има електротехникум, но няма училище за туризъм.
Втората от мерките, представени от младежкото обединение, предвижда въвеждане на индивидуални сметки за обучение на служители и работници. Предвижда се работодателят и служителят да влагат средства в сметките, които да послужат, когато работникът иска да прибодие дадена квалификация и в същото време да запази работното си място. Младежите предлагат и в бюрата по труда да има отделни специалисти, които да се занимават с младите безработни, както и да дават трудово-правни консултации.
Социалистите настояват и за законодателни инициативи за включване на младежки организации като членове на Икономическия социален съвет. Като промяна в законодателството младежите предлагат в трудовия стаж да се признава доброволческият труд. Младите в левицата настояват за годишен план за противодействие срещу безработицата сред младите хора, който да се изготвя от правителството, социални партньори и академичната общност и да се одобрява от парламента. Обмисля се и идеята, ако човек следва висше образование и в същото време работи, за него да има данъчни облекчения.
Младите се обединиха около това, че ако не се вземат мерки, Симеон Дянков да "забира" Тотю Младенов и да си отиват в Америка.
---------
Каре
Драгомир Стойнев:
Младите са обезкуражени
Като цяло безработните по официални данни са над 380 000, но има едно голямо "но" и то е, че от тях 228 000 са вече обезкуражените, подчерта шефът на социалната комисия в парламента Драгомир Стойнев. Той обясни, че това са хора, които вече напълно не вярват, че държавата може да им помогне при намирането на работа. Парите в НОИ за обезпечаване на безработицата пък са за едва 10 на сто от нея, заяви още депутатът от Коалиция за България. Стойнев направи сметка, че не е ясно колко от тези 228 000 са влезли в статистиката на безработните и така процентът може да достигне до 30. "За правителството обаче тези хора са приоритет само на хартия", подчерта Стойнев и допълни, че то няма ангажимент към младите. Депутатът наблегна и на друга страшна тенденция. По думите му средно един млад човек опитва да намери работа чрез бюрата по труда около 1-2 пъти. След това обикновено попада в сивата икономика. Във време на криза обаче всеки работодател предпочита да назначи опитен служител, а при съкращения младите са най-уязвими, подчерта социалистът. Явор Гечев пък наблегна на това, че младите безработни попадат в два омагьосани кръга - безработица - емиграция, или безработица - престъпления или зависимости. Драгомир Стойнев наблегна и на това, че правителството залага на програми за обучение в сферата на администрацията, а в същото време се тръби, че има раздута администрация. "Всичко опира до Националния план за заетостта", подчерта Стойнев. Той допълни, че трябва да се мисли за образованието, защото отдавна е умрял митът, че произвеждаме висококвалифицирани специалисти.
Да не ставаме обслужващият персонал на Европа
"Правителството непрекъснато твърди, че се водят битки. Единствената битка, която се води, е на българското правителство срещу духовността", коментира политологът Теофан Германов. Той призова да не позволяваме да станем обслужващият персонал на Европа. Германов подчерта, че когато един човек е безработен, за него безработицата е 100%. Общинският съветник от левицата Калоян Паргов наблегна на това, че първо трябва да се разрешат факторите, които водят до младежката безработица - неравният достъп до образование и качеството му, както и последващата реализация.