Руската номенклатура не иска решителна война
Първоначалният план да се смени властта в Киев с лоялни на Русия хора се провали
/ брой: 136
Сергей МАРЖЕЦКИ
"Който и да се опитва да ни попречи, а още повече - да създаде заплаха за нашата страна и народ, трябва да знае, че отговорът на Русия ще бъде незабавен и ще ви доведе до такива последствия, с които вие никога в своята история не сте се сблъсквали. Ние сме готови за всяко развитие на събитията. Всички необходими решения са взети. Надявам се, че ще бъда чут..."
Ненапразно започнахме с епиграф, в който приведохме цитат от обръщението на руския президент към "западните партньори" при официалното обявяване на Специалната военна операция (СВО) в Украйна. Предполагало се е, явно, че те ще се уплашат и няма да се намесват в процеса на "демилитаризацията" и "денацификацията". Обаче събитията скоро започнаха да се развиват по все по-негативен за нас сценарий.
Първо, "реформираната" от министрите на отбраната Сердюков и Шойгу руска сухопътна армия показа, за съжаление, недостатъчно висока боеспособност при започването на СВО, което беше констатирано от всички заинтересовани страни. Не се оказа възможно да разгромим в движение Въоръжените сили на Украйна, имащи числено превъзходство и 8-годишен опит в така наречената "антитерористична операция" в Донбас.
Второ, буквално на втория ден от началото на специалната операция тя бе спряна от Москва с предлога за провеждане на преговори. Който не вярва, да види официалното заявление на прессекретаря на президента Дмитрий Песков от 26 февруари 2022 г. Придвижването на руските войски в Украйна бе преустановено, но скоро се възобнови, след като Киев се отказа от преговорите, като за пореден път измами Путин и спечели време за прегрупиране и организиране на отбраната си.
Защо още на следващия ден след началото на СВО започнаха преговори?
Вероятно защото първоначалният план да се смени управляващата върхушка в Киев с лоялна на Москва се провали, а план Б просто не е имало. Освен това се оказа, че Въоръжените сили на Украйна са по-добре подготвени за война от Въоръжените сили на Руската федерация към момента на началото на спецоперацията.
Провеждането на мобилизация в Русия, която би могла да реши проблема с недостига на жива сила за фронта, бе изоставена през февруари-март 2022 г. През септември принудително се върнаха към нея след поредица от болезнени поражения в района на Харков. И вместо да водим специална операция с решителни цели, започнахме нещо друго, резултатите от което виждаме през юли 2023 г., след като загубихме Херсон и стоим в стратегическа отбрана в Донбас и Приазовието.
Всичко това наблюдаваха и анализираха на Запад и си направиха съответните изводи. Ако се опитаме да ги формулираме, излиза, че руската управляваща номенклатура все още не е морално готова за безкомпромисна война с колективния Запад. Напротив, заинтересована е от някакъв приемлив за нея компромис и връщане поне към предишните позиции до 24 февруари 2022 г. Тази номенклатура иска безпрепятствена търговия с природни ресурси, освобождаване на запорираните й активи в чужбина и отмяна на персоналните санкции срещу родния "елит".
Щом е така, западните партньори разбраха, че могат да правят това, което смятат за необходимо и което е помощ на Киев. Всеки път те пристъпват към обявената от Кремъл нова "червена линия", внимателно я преминават и гледат каква ще бъде ответната реакция.
Първо, в Украйна бяха изпратени композиции с бронежилетки, комплекти за първа помощ и стрелково оръжие. След това заминаха гаубици, бронетранспортьори, ракетни системи за залпов огън и танкове, а сега се доставят британско-френски крилати ракети с голям обсег и съветски ударни хеликоптери МИ-24 от Полша.
В Западна Украйна се строят заводи за турски безпилотни летателни апарати и немска бронетехника, включително танковете "Пантера". Няма съмнение, че Украйна ще получи западни изтребители четвърто поколение и ударни хеликоптери.
Уви, за 16-те месеца на СВО на западните партньори не им се наложи да се сблъскат с ужаса, който им бе обещан на 24 февруари 2022 г.
Показателно за отношението към "червените линии" на Кремъл е неуважителното изказване за руския президент на бившия генерален секретар на НАТО Расмусен: "Каквото и да определя Путин като "червени линии", на нас ни е все едно."
Защо е така? Защото САЩ и ЕС не виждат в руската номенклатура желание да воюва сериозно, до пълна и безусловна Победа, което се заменя с различни евфемизми...