09 Ноември 2024събота10:02 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

ЮБИЛЕЙ

Един пионер на медодобива в България на 90

Инж. Владимир Геневски - живот, отдаден на металургията и прогреса

/ брой: 117

автор:Дума

visibility 5301

Казват, че животът на човек си е струвал наистина, когато "камъкът си тежи на мястото". Тази народна мъдрост с пълна сила важи за инж. Владимир Геневски, чиято професионална биография е свързана изцяло с развитието на българската металургия. Самият той с право може да бъде наречен пионер или създател на медодобива у нас.   
Роден е на 24 юни 1934 г. в Москва. Баща му Вето Маринов Геневски от 1917 г. е активен член на Българската работническа социалистическа партия (БРСП) и през 1923 г. участва в антифашисткото въстание. Вписан е в книгата “Герои на социалистическия труд на Народна република България“.
През есента на 1945 г. семейството му се премества в България. Владимир завършва седми клас в прогимназия „Петър Берон“, а осми клас в VI Софийска мъжка гимназия. През лятото на 1950 г., като част от Републиканската бригада „Млада гвардия“ в Димитровград, в ролята на командир на взвод, участва в строителството на Димитровградския химически комбинат.
Дълга е стълбата на успеха, който следва Геневски в професионалната му кариера. След завършването на гимназията през 1952 г. като отличник и активен член на ДКМС той продължа обучението си в СССР, където постъпва във факултета по металургия на Московския институт за цветни метали и злато (МИЦМиЗ).
През септември 1957 г. започва своята трудова дейност в Пирдопския медодобивен комбинат (МДК „Г. Дамянов“), където се издига до главен инженер. През 1973 г. е назначен за зам.-директор на ЦНИРД (Център за научно-изследователска дейност и развитие) към Обединение „Рудодобив и металургия“ на България.
През септември 1975 г. му предлагат работа в СССР и семейството му се премества в Москва. Назначен е в Отдела за цветна металургия на Секретариата на СИВ, където в продължение на 7 години отговаря за сътрудничеството в областта на опазването и възстановяването на околната среда в цветната металургия.
През 1982 г., вече в София, става съветник на Първия заместник председател на МС и министър на „Металургия и минерални ресурси“ на България. Паралелно работи и в Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия, първоначално като секретар, а по-късно и като зам.-председател на Съюза.
През 1997 г. се пенсионира, но не спира да работи. Около 10 години е член на УС и бюрото на Федерацията на НТС на страната ни, по съвместителство около 5 години - заместник председател на Съюза на изобретателите на България. Името му е вписано през 1993 г. в „Златната книга“ на откривателите и изобретателите в България на ИНРА (Институт за рационализации – днес Патентно ведомство).
През годините на своята кариера инж. Владимир Геневски е награждаван многократно с ордени и медали на Република България, отличия и звания „Почетен изобретател“ и „Почетен рационализатор“, отличия от множество ведомства и министерства на страната. От 1998 г. става академик към Академията на минните науки на Руската федерация, Международната академия на науките за екология и безопасност, Международната академия на минералните ресурси, член на Руския и Международния съюз на журналистите, член на Международната асоциация на изобретателите (IFIA) в Швейцария... Една наистина богата и достойна биография. Честит юбилей!

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ