Селските бакалии извадиха от обращение стотинката
/ брой: 190
В много села на Добричка област продавачите не приемат дребните жълти монети от 1 и 2 ст. Частично са "пощадени" 5-те стотинки, оплакват се клиенти. Явлението започнало преди 6-8 месеца, но сега "геноцидът" спрямо дребните жълти монети е безкомпромисен.
"Нововъведението" облекчава търговците, които си спестяват операцията по уедряването на монетите чрез ходенето до банка. Затова пък баби и дядовци, които цепят стотинката, ги събират в носни кърпички и като дойдат децата им, им ги дават, за да ги уедряват в Добрич. Въпреки многото протести, селските търговци са неумолими.
Според неофициални мнения, ако тази практика се наложи, само след няколко месеца в селата просто няма да има по 1 и 2 стотинки. Аргументите на собствениците на бакалии са, че доставчиците, на които плащат, не искат стотинките, а на тях им е трудно да отидат до някой общински град, за да ги уедрят в банка. Така че стотинките са аут от селата - най-вече в по-малките и по-отдалечените.
"В банката всеки може да си уедри парите, независимо какви са. Броят се и се дават банкноти. По принцип обаче това не е много ползвана услуга. Най-често от нея се възползват собствениците на автомати за кафе и напитки", каза директорката на клона на ОББ в Добрич Мария Василева. Но и при автоматите най-малката приемана монета е 5 стотинки. Таксата на банката за уедряване на монети е 5 % върху сумата, която ще се изброи, независимо от вида на монетите. Търговците в Добрич най-често събирали монетите в торбички по 100 и така ги носели в банка.
В някои банки имало специални машини, които почти не се ползвали и поддържали, а някои били развалени. Това налагало ръчно броене, от което и малкото клиенти по-често се отказват.