05 Ноември 2024вторник04:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Колонката на Корнелия Нинова

Чиста природа и храна

/ брой: 91

автор:Корнелия Нинова

visibility 2674

Корнелия НИНОВА


Бурното развитие на изкуствения интелект в света днес съвпада със стремежа на човечеството за опазване на околната среда, здравословен и природосъобразен начин на живот и зеленото бъдеще. Ако свържем двете теми, ще открием колко полезна може да е технологичната революция за екологията.

От големите теми за въглеродните емисии до това, че изкуствен интелект може да отглежда био зеленчуци и да ги доставя с дрон до масата вкъщи.

Учени разработиха проект за робот, наречен "Joypol Agrobot", който да обработва насаждения. Той се управлява отдалеч. Това става с 3D очила за виртуална реалност и сензори, с които робота се задвижва. Всеки ще може да сади, плеви и копае дистанционно. Хората, живеещи в големи градове, ще могат да си отглеждат екологични зеленчуци, а след това дрон да ги доставя до вратата им вкъщи.

Друг много интересен проект разработиха учени от Харвард, Оксфорд, Уайоминг и Минесота. Той се казва "Snapshot Serengeti". Представлява програма за идентификация на диви животни и тяхното изучаване във всеки аспект. Този изкуствен интелект събира данни, тълкува ги и разработва модели за изследване и опазване на биологични видове и изчезващи видове животни и растения. Може да се прилага както в джунгли и пустини, така и в световния океан, в недостъпни за човешки крак места.

Редица учени в света смятат, че науката за материалите е узряла за революция. Изкуственият интелект ще помага за създаването на екологични материали. Новите зелени технологии изискват и нови материали, съобразени с природата, здравословен начин на живот и климатичните изменения.

Роботът обработва база данни за хиляди съществуващи материали и свойства, като извлича най-доброто от тях. Един от най- големите набори от данни за материали в момента съдържа малко над 144 000 неорганични съединения.

Докладът на Комитета за изкуствен интелект към Европейския парламент, публикуван през 2021 г. сочи, че държавите от ЕС декларират, че ще използват изкуствен интелект в зелената сделка. Италия например разработва технология, която прогнозира и управлява цикъла на отпадъците. Стартъпът на Иниго Роблес в Испания работи с фабрики за пакетиране на храни. Данните се анализират от алгоритми за машинно виждане.

Резултатът е: спестяват около 65% от изхвърления боклук от пластмаса или храни. При годишен оборот на хранителната индустрия в Испания около 119 млрд. евро, между 30% и 50% от храната се губи или просто се изхвърля, преди да стигне до клиента. А 60% от фабриките в Испания генерират огромно количество пластмасов отпадък при пакетирането.

С изкуствения интелект тези вредни ефекти значително намаляват. Има още много и най-различни примери за ползата от технологичната революция за опазване на природата и здравословен начин на живот. Напредват технологиите за пречистване на въздух, вода и почва.

Но и тук, както и в другите сфери, стои въпросът за правни регулации. Такива се разработват вече в цял свят: от Япония, през Китай, ЕС до САЩ.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ