Брюксел предупреди РС Македония: Изпускате шанса си за ЕС
Скопие блокира своята евроинтеграция с отказа си да впише българите в македонската конституция
/ брой: 136
Анета ЗАЧОВА (Евроактив - Чехия)
Процесът на разширяване на Европейския съюз най-накрая придоби динамика и Северна Македония трябва да използва този импулс, като направи крачка напред, заяви в Скопие чешкият външен министър Ян Липавски.
Липавски посети Скопие с колегите си от Австрия и Словакия в рамките на така наречения формат "Славков". Триото се събра в страната с препоръки от върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел.
"Имаше призив, че сега е геополитическият момент, когато Европа може да се разшири. Би било грешка, ако Северна Македония пропусне този момент", каза Липавски.
Заради искания от България Северна Македония трябва да промени конституцията си, като в нея се спомене наличието на българско малцинство. Съществува обаче силна съпротива от опозиционните партии, което означава, че засега не е възможно да се събере необходимото мнозинство за промени в конституцията.
"Предадохме ясно послание за интереса на ЕС Скопие да продължи процеса на интеграция и да работи по всички необходими реформи - по-специално за промяната на конституцията, за да придвижим въпроса напред и да имаме още една междуправителствена конференция", каза Липавски на връщане от Скопие за Прага.
Министрите проведоха разговори и с опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ, включително с нейния лидер Християн Мицкоски, противопоставящ се на промените в конституцията.
"Ще докладваме това в Брюксел. Ние не бяхме тук, за да се намесваме, тъй като решението трябва да дойде от Скопие и от македонския народ", поясни австрийският външен министър Александер Шаленберг.
Коментар на ДУМА:
Промяната на македонската конституция е най-малката пречка пред евроинтеграцията на Скопие. Големият проблем на РС Македония е македонизираната българска история. Рано или късно македонският парламент ще впише "българско малцинство" в конституцията. Но за македонизма е по-страшен следващият ангажимент - радикална ревизия на учебниците по история, която трябва да заличи фалшификациите и присвояването на българското културно-историческо наследство.
Тази ревизия изобщо не е обсъждана в Скопие от външните министри на Австрия, Чехия и Словакия, които погрешно смятат, че конституционните промени са единственото условие за еврочленството на РС Македония.
За съжаление, България няма влиятелно политическо и академично лоби във Виена, Прага и Братислава, докато вече три десетилетия Скопие "облъчва" с македонизъм австрийците, чехите и словаците с Катедрите по македонистика в трите европейски столици.