Колонката на Георги Димов
България - в руслото на закона
/ брой: 13
Първият мандат на Румен Радев и Илияна Йотова протече в драматични времена на промени и ескалиране на народния гняв. Обществото се обедини по площадите срещу корупцията, беззаконието и авторитарния режим на управляващите от ГЕРБ и сие.
Моделът, олицетворяван от Бойко Борисов и неговата клиентела, задушаваше икономически, политически и силово страната повече от десет години. Срещу него, като единствена опозиция в парламента, се бореше БСП, която издигна и номинира за първи мандат Румен Радев.
Президентът и вицепрезидентът вчера положиха клетва за втори мандат. В словото си държавният глава очерта политическите задачи пред България за следващите години, като болезнено, но и откровено, посочи проблемите и тревогите.
Икономиката беше и остава дежурният приоритет: високите цени на ток, газ, стоки от първа необходимост. Става въпрос за физическото оцеляване на българите на фона на все по-големите световни социални противоречия, кризи и неравенства. Но, "уви, прочитът на макроикономическите показатели - както правилно отбеляза президентът - често засенчва грижата за човека, който е много повече от работник и потребител" в едно консуматорско и неолиберално общество.
А за да я има България, трябва да ги има преди всичко българите. Демографската катастрофа е олицетворение на всички кризи от тежкия преход: бедността, несигурността, проблемите в здравеопазването и грешните политически решения през последните десетилетия. Според Радев нацията ни изживява прехода като травма, сравнима с война, и всички ние наблюдаваме тези процеси. "Пазарът и пиарът не могат да компенсират липсата на работещи социални механизми" - дано тези думи на президента бъдат чути от всички политици.
Третият консенсус, около който всички трябва да се обединим, е не по-малко важен - каузата за просветена и образована нация. Покварата на прехода обезцени образованието, хиляди блестящи българи търсят препитание навън, науката страда от липса на финансиране. Бедността изхвърли хиляди деца от образователния процес, а тяхното патриотично възпитание често бе оставено в чужди ръце. Резултатите от всичко това са потресаващи.
Безспорно след промяната във властта е налице историческата възможност да върнем България в руслото на закона. Без укрепване на държавността страната ни не може да разгърне огромния си потенциал. Ако управляващото мнозинство не постигне бърз, решителен пробив в реформата на прокуратурата и съдебната система, прояви слабост и липса на политическа воля, това ще доведе до реванш на статуквото. А последиците ще са пагубни.
Нужни са ясни законови и конституционни промени, които да гарантират справедливостта, законността и демокрацията на всички българи. Промените в Конституцията следва да включват и разширяване на гражданското участие в управлението на държавата, и защита на човешките права. Демокрацията е несъвместима с обществената апатия. Тя се нуждае не просто от избиратели, а от активни граждани с амбиции за бъдещето на страната и инструменти за тяхното участие във формирането на това бъдеще.