19 Ноември 2024вторник02:42 ч.

Забравени сграфито пана оживяват

Творби на именити художници се превръщат във впечатляващо визуално преживяване с помощта на новите технологии

/ брой: 78

автор:Дума

visibility 4228

Три забравени сграфито пана на трима именити художници ще се събудят за нов живот с помощта на техниката 3D мапинг. Творбите на Стоян Илиев, Георги Божилов-Слона и Марчо Караджов се намират в София, Пловдив и Велико Търново и ще станат част от впечатляващо визуално преживяване. Инициативата е на екип от млади интердисциплинарни артисти, обединени в проекта "Heritage Illuminated", научи ДУМА от Виолета Керемидчиева.
Първата видеоинсталация от поредицата ще може да се види на 26 април между 21 и 24 ч. до входа на Театър 199 на ул. "Георги С. Раковски" 129 в столицата, където върху страничната фасада на някогашната Българска земеделска банка се намира монументалната стенопис "Булгарплод" с автор Стоян Илиев. Творбата с размери 15х25 м ще оживее с инсталация без начало и край, посредством техниката 3D мапинг, при която се проектира видео или анимация върху триизмерни обекти архитектурни структури, за да се създаде оптически ефект или илюзия.
„Искаме да провокираме разговор в нашето общество за запазване на културното наследство, като насочим интереса към забравени произведения с помощта на новите технологии", казва визуалният артист Влaдислав Илиев. Заедно с Ивелина Иванова и колегите си от Studio Phormatik искат да покажат красотата на две напълно различни техники - сграфито и 3D мапинг.
"Творбата във Велико Търново избрахме, за да покажем, че има и добри примери за запазването на паната в България", казва екипът на "Heritage Illuminated". За съжаление съдбата на повечето не е толкова радостна - в България има регистрирани около 1200 сграфито творби, създадени между 1945 и 1990 г., като множество от тях вече не съществуват или са в лошо състояние. Санирането на сгради се оказва един от основните врагове на сграфитото, като много творби са били покрити или унищожени в процеса. Това подчертава необходимостта от защита и възстановяване на сграфито като част от културното наследство на България.
Видеоинсталацията във Велико Търново ще се случи по време на фестивала "Варуша ЮГ" през август. Сграфито паното "Апотеоз" (1974) е посветено на майстор Колю Фичето и се намира на панорамните площадки на ул. "Стефан Стамболов". Това е първото реставрирано сграфито пано в България от екипа на Милен Джановски през 2018 г. Любопитен факт е, че авторът Марчо Караджов е присъствал по време на реставрационната дейност.
В Пловдив видеоинсталацията ще бъде на ул. "Съборна" 2, където се намира една от малкото монументални творби на Георги Божилов-Слона от 1968 г. Тя е с изключително висока художествена стойност и е посветена на основоположника на българското книгоиздаване Христо Г. Данов. Именно върху нея "Heritage Illuminated" искат да използват 3D техниката, за да интегрират различни калиграфски и печатни визуални похвати.

Вестник ДУМА фейсбук - прочети, харесай, сподели, последвай!

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ