14 Октомври 2024понеделник17:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

САЩ и Русия напуснаха договора за ракетите със среден и малък обсег

автор:Дума

visibility 2524

Договорът между САЩ и Русия ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег официално е мъртъв. И двете държави потвърдиха официално днес, че напускат споразумението и взаимно се обвиниха за изтеглянето, предаде БНР.
Вашингтон обяви, че Русия е „единствената отговорна“ за това страна, защото нарушавала споразумението.
Москва пък заяви, че това се случва „по инициатива на САЩ“.
Става въпрос за един от най-важните договори за контрол над оръжията, подписан от президента на САЩ Роналд Рейгън и съветския лидер Михаил Горбачов преди 30 години.
Ако двете държави решат да не удължават действието и на договора СТАРТ, който изтича през 2021 година, за първи път от почти половин век няма да има никакви ограничения за двата най-големи ядрени арсенала в света, коментира АП.
До тази стъпка се стигна, след като НАТО многократно призова Русия да спре с разработката на нови ракети, които според алианса са в нарушение на подписания документ. Поетапното оттегляне от договора на Съединените щати започна преди половин година.
Помощникът на американския президент по национална сигурност Джон Болтън заяви преди два дни, че САЩ са спазвали прекалено дълго време договора, докато Русия е продължавала да разработва съвременни балистични и хиперзвукови системи в нарушение на документа.
От своя страна Русия отрича новите ракети да са в нарушение на договора.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг ще даде брифинг по този повод в централата на алианса около обяд.
„Изтеглянето на САЩ по силата на член 15 от Договора влиза в сила днес, защото Русия не се върна към пълното и подлежащо на проверка спазване“ на споразумението, се казва в изявление на държавния секретар на САЩ Майк Помпейо, който е на посещение в Банкок за регионална среща. Неизпълнението на поетите по силата на договора ангажименти вреди на интересите на САЩ, защото "разработването и разполагането на нарушаващи договора ракетни системи от страна на Русия е пряка заплаха за САЩ и нашите съюзници и партньори", се подчертава още в изявлението.
„На 2 август 2019 г. по американска инициатива изтича валидността на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег, подписан на 8 септември 1987 г. във Вашингтон от СССР и САЩ“, се казва в декларация на руското външно министерство.
Договорът забранява на двете страни да произвеждат, изпитват и разполагат балистични и крилати ракети с наземно базиране с обсег от 500 до 5500 км. Очаква се неговият край да изправи света пред по-напрегната глобална ситуация, коментират западните медии.
Кореспондентът на военното издание „Джейнс дифенс уикли“ в Брюксел Брукс Тигнър прогнозира в интервю за БНР, че с разпадането на договора за ядрените ракети със среден и малък обсег ще се повиши напрежението в Черноморския регион.
Германия се обяви за сключването на нов договор, който да замени руско-американския за ликвидирането на ракетите със среден и малък обсег на действие, след като Москва и Вашингтон се оттеглиха от него. Изявление по този въпрос направи германският външен министър Хайко Маас, цитиран от Ройтерс.
Според Маас в новия договор трябва да бъде включен и Китай, но засега Пекин реагира сдържано.
От своя страна депутат от Бундестага Александър Ной смята, че Европа би могла самостоятелно да подпише договор с Русия за ракетите със среден и малък, обсег, тъй като този проблем я засяга пряко.
Президентът Доналд Тръмп също твърди, че иска нов договор за контрол над оръжията, подписан от САЩ и Русия, но и от Китай.
Отива си "безценна спирачка за ядрената война", предупреди генералният секретар Антониу Гутериш, цитиран от Би Би Си. "Има вероятност това да повиши, а не да намали заплахата от балистични ракети", каза той и призова и двете страни да търсят "споразумение за нов общ път към международен контрол на въоръжаването".

Цената на чушките - нагоре с 10% само за седмица

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 195

Засякоха опасна маска за Хелоуин

автор:Дума

visibility 526

/ брой: 195

Обсъжда се "Сименс" да осигури турбините за 7-и блок на АЕЦ

автор:Дума

visibility 516

/ брой: 195

Само един кандидат иска да модернизира билетната система на БДЖ

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 195

Мицкоски: Със София няма да сравнявам баби и жаби

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 195

Недостиг на работна сила в Гърция

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 195

Полша временно спира даването на убежище

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 195

Накратко

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 195

Черната дупка на ББ

автор:Александър Симов

visibility 541

/ брой: 195

Уникален ритуал, насочен към бъдещето

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 195

Всички посочват проблемите, ние даваме решенията

автор:Юлия Кулинска

visibility 506

/ брой: 195

100 решения за България

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 195

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ