18 Ноември 2024понеделник22:24 ч.

На фокус

Превръщат България в мишена

Дали Варна и Ямбол ще бъдат благодарни за перспективата да получат ядрени удари?

/ брой: 99

visibility 500

о.з. полк. Гергин Гергинов

Това не изглеждаше така в началото на руската специална военна операция. Дори през април 2022 г. конфликтът беше пред мирно разрешаване, но намесата на Запада го предотврати. Там вероятно са решили, че подготвената и въоръжена от тях украинска армия ще може да нанесе стратегическо поражение на Русия. Решението обаче се оказа погрешно и конфликтът премина в обикновена позиционна война, превърнала се през последните месеци в методично настъпление на руската групировка. Така САЩ не успяха да осъществят една от двете си главни цели – военно поражение на Русия, но успяха да постигнат втората - прекъснаха икономическите връзки на ЕС с руската икономика. Да, но на Запад знаят интересите си и вместо тях ще заплаща този, които не знае своите или не умее да ги отстоява. Като нашата страна, например. При нас един верноподаник си отива, други двама се надпреварват да го заместят, а трети на висок глас обявява, че по-добър от него няма. С действията си те упорито подготвят страната ни като обект за поразяване. Нима вярват, че Варна и Ямбол ще им бъдат благодарни за перспективата да получат ядрени удари като резултат от техните усилия?
В украинския конфликт

САЩ постигнаха и няколко други важни цели

Те провериха устойчивостта на политическата и икономическа система на Русия на функциониране в сложни условия, на способността й да реагира на политическа изолация и мощен икономически натиск. Внимателно наблюдаваха реакцията на командването на руските въоръжени сили на редица нови тактически действия и използване на нови оръжия, подготвени и наложени на украинската армия от Комитета на началник-щабовете на Пентагона. Правеха изводи за собствените си войски и предприемаха съответни действия за подобряване на обучението и въоръжението им.
Превръщайки Украйна в изпитателен полигон за своите оръжия и тактически схващания, конфликтът се оказа много ценен за Пентагона и именно поради това проведеното „разузнаване с бой“ стана източник на информация, която няма как да бъде получена и при най-обхватното и прецизно компютърно моделиране или при най-мащабното войсково учение.
САЩ не успяха да осигурят европейския си тил чрез победа над Русия, което е необходимо, за да се съсредоточат върху противоборството с Китай. Затова днес им се налага да се готвят за борба със силен противник и в Европа, и на Тихоокеанския регион. Във военно отношение те залагат на приетата и започнала вече да се осъществява стратегическа концепция „Multi-Domain Operations“. Тя предвижда едновременно провеждане на бойни операции на сушата, в океана, въздуха, космоса, информационното и кибернетично пространства.
Концепцията беше приета през 2017 г. и на нейна основа през 2019 г. Пентагонът разработи план за модернизация на въоръжените сили („Army Modernization Strategy 2019“). Той трябва да се осъществи до 2035 г. на четири етапа. Първият етап (2020-2022 г.) завърши, без да бъде реализиран напълно, днес се осъществява вторият (2023-2025 г.), а следващите са значително по-сложни и мащабни. Едва след успешното им завършване и при добро обучение на войските ще може да се твърди, че САЩ са създали високоефективни въоръжени сили.

Постиженията в науката и технологиите

вече позволяват едновременно провеждане на бойни действия в посочените пространства под единно командване, с постоянен обмен на информация между всички войскови звена, определяне характера и приоритета на целите с изкуствен интелект и поразяването им с високоточни оръжия в реално време.
Едновременното провеждане на бойни действия в посочените пространства ще позволи за броени часове да се нанесат масирани удари по противника на дълбочина 300-500 км. Бойните действия ще се разпространят на огромна територия, при което фронтът ще се разпадне на многобройни малки по мащаб сражения. Така противникът няма да може да използва в пълен обем военно-промишления си капацитет и мобилизационни възможности, а без тях той е обречен на поражение. Ето такава война готвят САЩ на противниците си с новата концепция.
Европа отново ще бъде принудена да живее под сянката на приведени в бойна готовност ракетни комплекси, както това беше през 80-те години на ХХ век. Те ще създават за европейците заплаха и несигурност, ще пораждат протести и противоречия в ЕС. Защото противниковата страна, Русия, не само че няма да остави без отговор приготовленията на САЩ, но нейните средства за противодействие практически са готови. Ще спомена само известния ракетен комплекс „Искандер“ (500 км), приетата на въоръжение хиперзвукова универсална ракета „Циркон“ и наземния вариант на крилатата с морско базиране „Калибър“ с обсег 2500 км. Нещо повече. Днес на територията на Украйна Русия частично отработва свое виждане за съвременната война, което не се различава съществено от многодоменната операция на Пентагона. Ударите, нанасяни по обекти на цялата украинска територия, съгласно макар и официално неприетата „доктрина Герасимов“, доказват именно това.
Вече става ясно, че започва нов кръг от

надпреварата във въоръжаването

между развитите във военно отношение страни и особено в триъгълника САЩ-Русия-Китай. Характерна за него ще бъде интелектуализацията на новите оръжия на основата на изкуствения интелект, пример за която са навлизащите вече на въоръжение отделни образци, макар и все още несъвършени, роботизирани системи оръжия.
Разтегленото във времето преструктуриране и модернизиране на  въоръжените сили на САЩ показва, че в близките години те няма да са готови за война със силен противник като Русия или Китай. Само един пример. Страните от НАТО нямат производствен капацитет да произвеждат необходимото количество боеприпаси за водене на продължителна война с Русия. Като машиностроителна база могат да се справят, но те нямат и в близките години няма да имат нужните суровини и мощности за  производство на взривни вещества и следователно на боеприпаси.
САЩ/НАТО се убедиха, че в близките няколко години война с Русия не е в техен интерес. Затова ще изпращат оръжие, ще командироват инструктори, ще плащат на наемници и ще обучават украински войници, но няма да участват в преки бойни действия с нея. Те ще увеличават ескалацията на украинския конфликт до последната червена линия, но няма да я преминат. Въпреки това Русия вече проведе учение за използване на тактическо ядрено оръжие, с което само напомня, че на Запад трябва да внимават какво говорят и да не си и помислят да осъществят това, за което говорят.

Опасност от война между Русия и САЩ/НАТО

създава Украйна чрез редица провокативни действия. Тя настойчиво предлага на Полша да прехваща руски ракети със свои средства над украинска територия, което означава пряк сблъсък Полша-Русия, а Полша е членка на НАТО. Освен това на 25 май Украйна нанесе удар по РЛС „Воронеж-ДМ“, изградена в гр. Армавир, Краснодарския край. Тази РЛС е част от руската система за ранно оповестяване за изстреляни междуконтинентални балистични ракети. Елементите от нея са първостепенни цели за поразяване в началото на световна ядрена война. САЩ и СССР/Русия никога досега не са си позволявали посегателство върху такива стратегически важни обекти.
Защо го направи Украйна? Защото оцеляването, не на украинския народ, а на украинското ръководство е възможно само при война на Русия с НАТО. Именно поради това то извършва всякакви провокации, включително редовно обстрелване на граждански обекти, за да предизвика Русия на война с НАТО.
Ударът по РЛС „Воронеж-ДМ“ не може да е дело само на Украйна. По всяка вероятност това е планирана операция от щаба на САЩ/НАТО в Лвов и е изпълнена под негово ръководство. Тя е красноречив факт за ескалация на конфликта, за който допринасят и думите на Йенс Столтенберг – страните да снемат част от забраните си за удари в дълбочина на руската територия с доставяните от тях оръжия.

Вероятната цел

е принуждаване на Русия към прекратяване на бойните действия и започване на преговори, най-добре до ноември. Ако това стане, Западът ще тръби по всички възможни информационни канали, че Русия е победена. Следователно администрацията на президента Байдън ще получи силен импулс и ще очаква победа в предстоящите избори. Това действително ще е така, защото Русия няма да е постигнала обявените цели на специалната военна операция. В такъв случай раздвоението и брожението сред руското общество могат да станат непредсказуеми. Допускам, че тази цел по този начин няма да бъде постигната.   
Конфликтът в Украйна, независимо дали се определя като специална военна операция, прокси война или във военен аспект като „разузнаване с бой“, е част от битката между Русия и Запада. Тя вече променя еднополюсната политическата система, установена след края на Студената война, и Западът, каквито и средства да използва, не може да спре този процес и да запази хегемонията си над планетата.

Гласове, със съкращения

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ